کاهش وزن پریفرم و افزایش فشار داخلی

 Penafiel، شرکت مکزیکی تولید کنده نوشابه های سبک، بخشی از گروه تولیدی Dr pepper Snapple می باشد.این شرکت در دسامبر 2011 ماشین های بسته بندی با نام تجاری Ergo Bloc در بطری های PET را به کرونس سفارش داد.

این خط در آگوست 2012 در مکزیک نصب و راه اندازی شد.

در زمان طراحی خط تولید، کرونس به مشتریان، استفاده از بطری های PET در اندازه های بزرگ را پیشنهاد می داد. این بطری ها توانایی تحمل شرایط پیچیده تولید تا توزیع را داشتند. پس از تکمیل این پروژه، Penafiel به همکاری خود با کرونس ادامه داد و خط جدیدی برای تولید بطری های آب با پایه ویژه سفارش داد.

کاهش وزن پریفوم با افزاش گاز

یکی از نیازهای اصلی که باید در طراحی مدنظر قرار گیرد، اندازه ظرف است. وقتی قرار است بطری هایی در اندازه های بزرگ با ظرفیت بالای سه لیتر طراحی و تولید شوند، شکل ها و اندازه های متنوع شامل بطری های یک لیتری، یک و نیم لیتری، دو و دو و نیم لیتری را باید مورد بررسی، مطالعه قرار داد. آب های طعم دار و بسته بندی آنها که حاوی دی اکسیدکربن زیادی است و مقدار آن به 9 گرم در لیتر می رسد، چالش اصلی Penafiel بود.

یکی دیگر از نیازهای این شرکت، استفاده از پریفرم های سبک وزن بود در شرایطی که گاز محتوی محصول در مقایسه با سایر محصولات بسیار بیشتر بود. با توجه به اقلیم و وضعیت جغرافیایی مکزیک، این شرکت نیازمند بسته بندی هایی با استحکام بسیار بالا بود.

در طی پروسه حمل و نقل، یک بطری حدود 22 ساعت در جاده های جنوب شرقی و حدود 20 ساعت در شمال مکزیک سفر می کند (بالای 2100 کیلومتر در هر مورد).

85 درصد این کشور شامل کوه ها، فلات بلند و دره است. مرکز مکزیک به طور میانگین دارای ارتفاع بلند است و کمربند آتشفشانی آن ارتفاع دو هزارمتر را نشان می دهد.

کوه های Sierra madre oriental  ،Sierra madre occidental به صورت موازی با کناره ساحلی قرار دارند. حداکثر ارتفاع در این منطقه نیز در حدود 3  هزار متر می باشد.

کناره ساحلی این کشور چند متر بالاتر از سطح دریای آزاد است. لازم به ذکر است که مکزیک کشوری با شرایطی مابین نواحی استوایی(حاره ای)، بیابانی و کوهستانی می باشد که شرایط بسیار سختی را برای حمل و نقل بسته بندی ایجاد می کند.

در شمال مکزیک دمای هوا بسیار متغیر است. در این ناحیه دمای محیط از 10 درجه سانتی گراد تا 45 درجه سانتی گراد متغیر است. در مرکز این کشور میانگین دما 20 درجه سانتی گراد بوده و در بخش جنوبی شاهد آب و هوای استوایی هستیم که دمای هوا به بالای 40 درجه سانتی گراد می رسد.

با این شرایط، مکزیک کشوری نامناسب برای بسته بندی، به خصوص بطری های PET می باشد. در این کشور کاهش وزن پریفرم و بطری نیازمند مطالعه دقیق پارامترهای مختلف است.

11 بار فشار داخلی در 60 ثانیه

برای برآورده کردن نیازهای این وضعیت پیچیده و دشوار، کارشناسان طراحی و توسعه کرونس، المان های ویژه طراحی را ساعت ها مورد بررسی قرار دادند. مشورت های زیادی برای بهینه سازی بطری انجام شد.

به عنوان مثال، کرونس اقدام به بهینه سازی طراحی بطری های سه لیتری با استفاده از پایه های ویژه برای بطری هایی با حجم زیاد کرد. پایه بهینه سازی شده، آزمایش های ترک خوردن، رفتارهای گرمایی و ترکیدن بر اثر فشار را بدون مشکل پاس کرد.

بزرگ ترین چالش در طراحی این بطری آزمایش فشار داخلی بطری بود. به عنوان مثال ظروف 2 لیتری باید توانایی تحمل فشار داخلی 11 بار را در مدت زمان 60 ثانیه داشته باشند.

نمونه های ساخته شده در آزمایشگاه مرکزی شبیه سازی می شوند تا نیازهای بسته بندی در شرایط پیچیده ابتدا سنجیده شده و سپس برآورده شود. ویژگی های طراحی است که وضعیت آزمایش را تعیین می کند. پس از این مرحله بطری طراحی شده و پریفرم بهینه سازی می شود. در ادامه آزمایش  های مربوط به باد کردن پریفرم آغاز می شود.

مطالعات آزمایشگاهی و نتایج آزمایش ها به صورت هم زمان و با همکاری مشتری مورد ارزیابی و سنجش قرار می گیرند.

قسمت krones Application Engineering اطمینان پیدا می کند که نیازهای مشتری را می توان با استفاده از نظر کارشناسان برآورده کرد.

طراحی جدید خانواده بطری های آب

پس از این که خط تولید نصب شد، Penafiel درخواست دیگری از کرونس داشت. شرکت می خواست که این بطری فقط برای نوشیدنی های گازدار استفاده نشود و آب های بدون گاز نیز با این خط تولید و با همین بطری، تولید و عرضه شوند.

برای دست یابی به این هدف، Penafiel از کرونس درخواست کرد، بطری های جدید برای بسته بندی آب توسعه یابند. با توجه به اقلیم و شرایط جغرافیایی پیچیده، این ظروف باید مقاومت بالایی در برابر فشار داشته باشند. علاوه بر این بطری باید مناسب برای عبور از شرایط دمایی متفاوت مکزیک بوده و آزمایش های مربوطه را بدون مشکل و بروز خطا انجام دهند.

برای رسیدن به استحکام، بطری ها باید با فشار داخلی 5 بار پر شوند تا بتوانند پروسه حمل و نقل در تمام کشور مکزیک را تحمل کنند. در طی پروسه پرکنی، بطری ها توانایی تحمل فشار داخلی 11 بار را دارند. برای این هدف، کرونس از پایه بطری ویژه ای برای بسته بندی آب استفاده نموده و با طراحی اولیه بطری ترکیب کرد. با این کار خانواده بطری ها در اندازه های نیم لیتری، یک لیتری و یک و نیم لیتری در دو نوع مختلف برای عرضه آب بدون گاز تولید شد.

آزمایش ها با موفقیت پشت سر گذاشته شده و Penafiel از این بطری ها برای عرضه دو نام تجاری مختلف آب به بازارهای مکزیک استفاده کرد.

Penafiel در سال 1948 در شهر Guadalajara تاسیس شد. این شهر که در پانصد کیلومتری مکزیکوسیتی قرار دارد، در سال 1992 به وسیله شرکت Cadburay Schewepps خریداری شد. این شرکت بخشی از گروه Dr pepper snaple است. این مجموعه در بخش تولید نوشیدنی های بدون الکل شامل نوشابه های گازدار، چای ها، آب میوه ها، نوشیدنی های ترکیبی، آب ها و سایر نوشیدنی ها فعالیت می کند. بازار عمده محصولات این شرکت آمریکای شمالی و کشورهای حوزه دریایی کارائیب می باشد. این گروه بیش از 50 نام تجاری از قبیل RC cola Canada Dry  ,  Penafiel water  , Dr pepper cola , Schewepps  , Orangina  را تولید می کند.

 

IRANBEV Media Ltd 2018©