گسترش کاربردهای برچسب های اسليو

پیشرفت ها در مواد اولیه و ماشین آلات برای برچسب زنی اسليو ( sleeve labeling) ترکیب مناسبی را برای صاحبان مارک های تجاری و ظروف بسته بندی ،  از لحاظ مواد اولیه بهتر و صرفه جویی در هزینه ها ایجاد نموده است.

برچسب زنی اسليو به طور سنتی برای چند دهه جهت زیباسازی بطری های یک لیتری یا گالن های بزرگتر استفاده شده است. این بسته بندی ها عمدتا جهت محصولات مختلفی از سفید کننده ها گرفته تا شیر و نوشیدنی های گاز دار استفاده می شوند.

 اطلاعات گرافیکی از هزینه صرف شده و درصد کوچک شدن بر اساس نوع ماده استفاده شده در برچسب زنی

 پیشرفت های اخیر شرکت PDC  اروپا در صنعت فیلم، چاپ و ماشین آلات سبب استفاده از برچسب های اسليو برای بطری های کوچک تر شده و فرصت های جدیدی برای مالکین مارکهای تجاری ایجاد نموده است.

Jim Mallon  مدیر فروش و بازار یابی شرکت MRI Flexible Packaging که تامین کننده هر دو نوع اسليوهای ارتجاعی (stretch)  و شیرینک (shrink) می باشد در این خصوص گفته است: برچسب زنی اسليو ارتجاعی راه خود را برای جذابیت بخشیدن به بطری های تک نفره 350 تا 500 ميلي ليتري باز كرده است. شرکت MRI حدود سه سال است بر روی اسليو هایی با الاستیسیته بالاتر متمركز بوده است. اسليو هاي ارتجاعی یك تکنیک برای زیباسازی برچسب هاست که بر بدنه بطری می چسبد. آقای مالون در این خصوص می گوید: ما در حال توسعه فیلم هایی هستیم که بتوانند بیشتر تغییر شکل بدهند. در این راستا شرکت ما با دو تا از تامین کنندگان فیلم همکاری نزدیک داشته تا فیلم های کش سان با چگالی کمتر از پلی اتیلن با خواص بهینه شده نسبت به فیلم های شرینک  تولید نمایند. اين فيل هاي داراي ضخامتی در حدود 2 هزارم ميلي متر هستند.

وي در ادامه توضیح می دهد که: فیلم به گونه ای تنظیم می شود که دودسته  پارامتر را با هم بالانس کند، داشتن قابلیت بازیافت مناسب یا تجزیه پذیری سریع در طبیعت و در عین حال قابلیت چاپ، خشک شدن جوهر، ثبت بر روی فیلم، کیفیت خوب اتصال درز ها، قابلیت رول نمودن فیلم و مواردی از این دست. شرکت MRI  ازپروسه دقیقی برای رشد مداوم پیروی می کند تا بتواند همواره همه جنبه های نیاز های تولید را رفع نماید.

استاندارد میزان کش سانی  اسليو ها، برای بطری های بزرگتر و یا بسته بندی های پکیجی حدود 10 درصد است. اما مدل C-fit شرکت MRI  با کشسانی بالا در حدود 35 تا 40 درصد کش سانی دارد.

آقای مالون در این باره می گوید: ما معتقدیم این مقدار کشسانی بطری های زیادی را پوشش می دهد. او می افزاید  خود او نیز از تنوع شکل و اندازه  بطزی هایی که قابل برچسب زنی به این روش هستند متعجب شده است. مواد مورد استفاده می توانند تا حد 65 درصد کش بیایند و این در حالی است که ماشین الات، ظرفیت استفاده از این گونه فیلم ها را ندارند.

شرکت CCL Lable از تامین کنندگان اسليو، که بیشتر فعالیتش در اروپاست با محصول مدل 3s (super stretch sleeve   ) از مواد LDPE  که مقدار 55 درصد کشسانی را دارند وارد بازار شده است.  این محصول برای بطری های پلاستیکی، ظروف دهان گشاد و بطری های شیشه ای که به صورت گرم پر می شوند، مناسب است. موارد کاربرد آن نيز شامل : محصولات لبنی ، آب میوه ها ، نوشابه های انرژی زا و سایر نوشیدنی های گاز دار و بدون گاز است.

با فراهم آمدن LDPE های ضد آب، شفاف و سفید مدل 3s می تواند تنوع چاپ تا ده رنگ را داشته باشد. اپشن های زیبا سازی شامل چاپ معکوس، خواص ضد خش، براق و متالیک بودن، بازتاباندن اشعه UV و جلای روغنی  استفاده می باشند. به عنوان چند نمونه از کاربرد ها  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :  Lucozade برای GlaxoSmithKline در انگلستان که در سال 2008 راه اندازی شد.  Don Simon برای Jose Garcia Carrion در اسپانیا در سال 2012 و Gerolsteiner در کشور آلمان در سال 2013 معرفی گردید. هر دوی Don Simon و Gerolsteiner از ماشین الات ساخت شرکت Krones استفاده می کنند.

 

سه نمونه اروپایی  از نوشیدنی های بسته بندی شده با اسليو کش سان با ضریب الاستیسیته بالا

بر اساس نظر Wolfgang Plösch مسئول توسعه تجاری شرکت CCL Lable ساختار یک مدل 3s از ضخامت 2 هزارمیلي متري از مواد LDPE تشکیل شده است. اما این شرکت ظرفیت مهندسی برای طراحی و اکسترود فیلم ها با ضخامت های متفاوت بر اساس نیاز مشتری ها را دارد.

 

صرفه جویی 40 در صدی در مصرف فیلم نسبت به شیرینک  

Plösch مزیت های زیادی برای اسليوهاي ارتجاعی می بیند از آن جمله : قیمت کمتر و در عین حال جذابیت و زیبایی بیشتر نسبت به شرینک، مزایای زیست محیطی بیشتر، همچنین اسليو هاي ارتجاعی حدود 40 درصد از اسليو شرینک متناظر مصرف فیلم کمتری دارد. لذا تقاضا برای آن بالا رفته و قیمت تمام شده کاهش می یابد. نیاز بازار کاهش قیمت تمام شده و بهبود مراعات زیست محیطی است.

در حالی که بازار اسليو های ارتجاعی با الاستیسیته بالا در اروپا گسترش بیشتری نسبت به آمریکا یافته است شرکت CCL  شروع به معرفی جهانی تکنولوژی 3s خود نموده است. آقای Plösch می گوید: با وجود تفاوت های کوچکی که بین مشتری ها در دو سوی آتلانتیک وجود دارد گاهی سوالات زیادی را در خصوص بازیافت از مشتریان آمریکایی خود دریافت می کنیم.

آقای مالون  ماشین آلات را کلید توانایی دانسته و می گوید: ترکیبی از توسعه صنایع تبدیلی، تامین کنندگان ماشین آلات و حتی تولید کنندگان جوهر لازم است تا به اصلاحات بیشتری در آینده پیش رو دست یابیم. بهبود هایی در خواصی مانند  ضد خش بودن و شفافیت. او همچنین می افزاید: پیشرفت های سازندگان ماشین آلات اسليو زنی سرعت بالا مانند PDC  اروپا و اخیرا"  Krones مایه دلگرمی است.

سیستم اسليو ارتجاعی شرکت Krones موسوم به ES بر یک طراحی جدید از گیره اسليو که با موتور خود تنظیم به حرکت در می آید متکی می باشد. این دستگاه می تواند فیلم را بر 20 بطری بر روی هر صفحه گردان بکشد. شرکت CCL Lable جواز تکنولوژی مدل 3s خود را به شرکت  Krones  اعطا نموده است.

شرکت PDC اروپا دستگاه‌های اسليو زنی چرخشی و خطی را فراهم آورده است. مدل خطی برای خطوط تولید با سرعت معمولی است. این شرکت نصب مدل STA  خطی را در آمریکا به طور ویژه گزارش می کند. در سال 2013 این سیستم برای یک شرکت تولید کننده لبنیات در کالیفرنیا نصب گردید که برای بطری های شیر یک نفره و سایر محصولات در بسته بندی Verst  به کار گرفته شد. Verst  طراح زیباسازی بسته بندی در سینسیناتی است که گفته می شود بزرگترین تولید کننده اسليو شیرینک بطری در آمريكا است. مدل STA با ظرفیت 60 بطری در دقیقه و قابلیت کار با هر دو سیستم شیرینک و اسليو ارتجاعی راه اندازی شده است.

 Alcyr Coelho ، مدیر بازرگانی و بازریابی شرکت PDE در آمریکا می گوید: مدل STA برای استفاده از مواد به خصوصی سازگار شده است. خصیصه منحصر به فرد یک علامت ستاره است که هر کجا فیلم از هر جهتی بیش از 2 برابر کشیده شود نمایان می گردد.  آنگونه که Alcyr Coelho اشاره می کند تغییر برای نرم تر شدن فیلم ها با الاستیسیته بالا، حذف تونل حرارتی و پیوستن تسمه های نقاله تا حدود زیادی پروسه تولید را ساده کرده است و صرفه جویی انرژی را به همراه داشته است.

 

LCA برای برچسب های اسليو

بررسی یک سیکل کاری برای برچسب های ارتجاعی مدل 3s  که توسط مرکز لینفست دانشگاه کلمبیا مورد تايید قرار گرفته است برای انرژی پایدار نشان داده است که مواد 3s رد پای کربن را 4 برابر زودتر ( معادل 4.6 گرم CO2 ) نشان می دهد نسبت به مواد اسليو شیرینک استاندارد ( معادل 17.9 گرم CO2 ).

از آنجا که فیلم های ارتجاعی PE چگالی کمتری از آب دارند، روی آب شناور شده و مزیت آشکاری برای بازیافت کنندگان PET ایجاد می‌نماید در مقابل  PVC و PET و بیشتر انواع فیلم های شیرینک که چگالی نسبی بالای 1 دارند و در آب فرو می روند و  نمی توان به سادگی آنها را از تکه های PET جدا سازی نمود و شاید هم این کار اساسا ناممکن باشد.

انجمن بازیافت کنندگان پلاستیک (APR ) و به دنبال آن انجمن ملی ظروف PET، (NAPCOR) مقاله ای را در سال 2012 منتشر کردند و در آن اظهار داشتند که بازیافت کنندگان مخالف استفاده از بطری ها با برچسب های دردسر ساز فیلم های شیرینک که در آب فرو می روند، هستند.

بر اساس تعریف برچسب های ارتجاعی که از آب سبکترند مفید هستند، اما متاسفانه خیلی روشن و ساده نیستند. همانگونه که مدیر فنی APR آقای John Standish ابراز نموده است: بازیافت کنندگان انتظار دارند که پلی پروپیلن در مواد شناور روی آب به طور معمول در پایان فرآیند قرار گیرد. اما رزین PE می تواند مواد بازیافت شده را آلوده نموده و از ارزش آنها بکاهد. آقای Standish می افزاید : جوهر چاپ که بر روی فیلم برچسب‌ها به کار رفته اند در آب فرو رفته و سبب آلودگی بیشتر دانه های ریز PET می شوند.

برای مشخص کردن این مسئله پیچیده، چندین راه حل بر اساس یک دیدگاه ارائه شده است. به عنوان مثال در ژاپن از مصرف کننده ها خواسته شده است که بطری ها و برچسب ها را از هم تفکیک نمایند. این کار  اگر در بطری ها از برچسب ارتجاعی استفاده شده باشد، آسان تر خواهد بود. اما هنوز چالش های فرهنگی برای مصرف کننده آمریکایی در این خصوص وجود دارد.

در بیشتر بازارهای مصرف تصاویر گرافیکی نقش بسیار مهمی بازی می کنند. هر دو شرکت CCL ,و MRI پیشنهاد می کنند که از چاپ مدرن و با کیفیت بالای تصاویر استفاده شود و استفاده از تکنولوژی چاپ در مرکز اثر (CI) تنها روشی است که می تواند از لایه های ارتجاعی استفاده کند.

 در دسامبر  سال 2012 شرکت MRI مدل  Bobst F&K 20six CI  را تشکیل داد. این اولین مدل این شرکت با توانایی چاپ بر روی فیلم های ارتجاعی و شیرینک در آمریکای شمالی است. ماشین های چاپ همچنین دارای سیستم مکان یاب (GPS) هوشمند با استفاده از فرکانس های رادیویی ( RFID ) برای تگ ها هستند که کمک می‌کند هر ایستگاهی برای خود محل کالا را ثبت کند. ماشین چاپ با یک سیستم پیش چاپ گرافیکی دیجیتال بر روی مواد منعطف که محصول جدید این شرکت است هماهنگ گردیده است.

بر اساس نظر آقای   Mallon این پرسه یک لکه نازک مقعر جوهر بر لایه ها می افشاند، کمی جوهر بیشتر نسبت به یک مدل معمولی پروفیل مخروطی. این ذره جوهر اضافی کیفیت چاپ را بر روی برچسب اسليو ارتجاعی بهینه می کند.

او تاکید می کند: مسئله مهم این است که برای فیلم های شیرینک، جوهر ها به هم فشرده می شوند و رنگ پر رنگ تری ایجاد می کنند اما با روش ارتجاعی رنگ ها کم رنگ تر می شوند اما در این روش ما مقدار رنگ را طوری محاسبه می کنیم تا رنگ کم رنگ نشود.

گاهی برای بهتر شدن کیفیت چاپ، رنگ ها نیز باید خاصیت کشسانی داشته باشند. شرکت MRI با تولید کنندگان رنگ همکاری می نماید تا خاصیت کشسانی رنگ ها را بهتر کنند. همانگونه که قبلا تضمین می نمودند که هنگامی که فیلم بر روی بطری کشیده می شود تصاویر چاپ شده دچار بریدگی نشوند.

آقای  Mallon می گوید: لایه های زیرین به صورت چاپ معکوس چاپ می شوند اما برای چاپ بر روی سطح لایه ها با جوهر سفید  یا اضافه نمودن پوشش ضد خش به صورت آپشن اضافه وجود دارد.

 

کلام آخر و توصیه ها

Mallon تصدیق می کند که اسليو های ارتجاعی به طور کامل جایگزین شیرینک نمی شوند.  اما در کاربرد های ویژه  بسته به اینکه مشتری به دنبال چه چیزی می گردد می تواند یک گزینه جایگزین باشد. یکی از معایب آن این است که اسليو ارتجاعی به عنوان سرپوش کالا نمی توند به کار رود (در مقایسه با شیرینک) بنابراین ممکن است یک سیستم تسمه TE ثانویه برای نگهداری اسليو بر سرپوش نیاز باشد.

Mallon همچنین اشاره می کند که: کاربرد فیلم های ارتجاعی به مانند شیرینک نمی تواند به سطوح کاربرد بالا برسد در مقابل 75 درصد که فیلم های PET و PVC توانسته اند دست یابند. همچنین این تکنولوژی در قطر های بزرگ ظروف و همچنین برای ظروف با سطح خارجی عجیب و متفاوت قابل کاربرد نیست.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 اسفند 1397 15:20
IRANBEV Media Ltd 2018©