وضعیت صنعت نوشیدنی در سال 2014

 جستجوی نوشابه­های گازدار برای یک شیرین کننده قابل قبول

وضعیت امروز اقتصادی با نگرانی مصرف کنندگان و دولتمردان درباره سلامتی و تندرستی فضای دشواری را برای نوشابه­های گازدار (CSD) در سال جاری به وجود آورده است. هر 3 شرکت برتر تولید کننده نوشابه­های گازدار، فروش نسبتاً یکسانی را در مقایسه با سال 2013 گزارش کردند، چنانچه شرکت کوکاکولا، افزایش تنها یک درصدی را برای نوشابه­های گازدار خود در کل سال گزارش داده است. شرکت نوشیدنی­های آمریکایی پپسی (PAB) و گروه Dr pepper Snapple (DPS) به ترتیب شاهد 5 و 2 درصد کاهش حجم فروش نوشابه­های گازدار در بازارهای آمریکای شمالی بوده­اند.

علیرغم عملکرد اینچنینی، تولید کنندگان CSD با توسعه فعالیت­ها بر به دست آوردن دوباره سهم خود، همت گمارده­اند.

برای فرو نشاندن عطش مصرف کنندگان برای محصولات کم کالری و نوشیدنی­های دارای شیرین کننده طبیعی، برندهای نوشابه همگی سرمایه گذاری در تحقیقات برای یافتن شیرین کننده­های طبیعی را آغاز کرده­اند.

شرکت کوکاکولا واقع در آتلانتا، نخستین نوشابه شیرین شده با Stevia با عنوان «Cocacola Life»  را تابستان گذشته در آرژانتین و شیلی به طور آزمایشی عرضه کرد. این نوشیدنی به طور تقریبی حاوی نصف کالری نوشابه­های کوکاکولاست، ضمن اینکه به طور طبیعی با مخلوطی از شکر و مایع استخراج شده از برگ Stevia شیرین شده است.

نوشابه Cocacola Life در آرژانتین موجب آگاهی 84 درصدی مصرف کنندگان از سلامتی و مزایای شیرین کننده استویا شد و در عین حال توانست 76 درصد از نظر حجمی افزایش فروش داشته باشد.

شرکت کوکاکولا در نظر دارد تا توزیع Cocacola Life را در سال جاری در دیگر بازارهای نوشابه­های گازدار در سراسر دنیا، توسعه بخشد.

مدیر اجرایی شرکت پپسی که مقر اصلی آن در نیویورک واقع است، اشاره­ می­کند که طی 3 ماهه پایانی سال 2013، چندین نوع محصول کولا با طعم­های بی­نظیر که ویژگی­هایی هم چون طبیعی بودن و حاوی شیرین کننده­های بدون کالری مخلوط شده با شکر را دارا بوده است، در کشورهای گوناگون در سراسر جهان آزمایش کرده است. وی تاکید می­کند که نتایج حاصله بسیار رضایت بخش بوده است. شرکت پپسی در نظر دارد این شیرین کننده­های آزمایش شده را در نوشابه­های غیرکولا در بازار ایالات متحده عرضه کند اما پیش از عرضه رسمی، در نظر دارد مقبولیت مصرف کنندگان را در مورد نوشابه­های کم کالری و شیرین کننده­ های طبیعی مورد سنجش قرار دهد.

شرکت پپسی به تازگی همکاری خود را با شرکت Senomyx در سن دیه گو تا ماه اوت سال 2016 برای همکاری روی فن آوری­های شیرین کننده تمدید کرده است. براین اساس این قرارداد جدید، شرکت پپسی کولا حقوق انحصاری ترکیبات طعم دهنده شیرین Senomyx در بخش نوشابه­های غیرالکلی را همچنان در اختیار خواهد داشت.

شرکت تگزاسی DPS با نوشیدنی Plano نوشابه گازدار کم کالری­ای معرفی کرد که طعمی کاملا مشابه نوشابه پرکالری آن دارد. این محصول در سال 2011 و همزمان با نوشابه Dr Pepper Ten در سراسر ایالات متحده توزیع شد. این شرکت عنوان می­کند که نوشابه گازدار 10 کالری، تجربه طعم کامل Dr Pepper را در یک شکل سالم­تر بدون اینکه تصور رژیمی بودن در آن باشد، ارائه می­کند.

به دنبال محبوبیت Dr Pepper Ten، این شرکت در اوایل سال 2013 خطوط محصولات خود را توسعه دارد. در این تغییر و تحول 5 برند جدید شامل:  7Up Ten، A & W Ten، Sunkist ten، Canada Dry Ten و Rc ten به بازار عرضه شد.

طی 3 ماهه پایانی سال 2013، شرکت DPS گزارش کرد که مطابق مطالعات شرکت Nielsen Homescan خرید محصولات ten در بخش نوشابه­های گازدار، افزایش 52 درصدی را شاهد بوده است. این شرکت اعلام کرده است که در سال جاری انواع 60 کالری برخی از برندهای خود را با شیرین کننده­های طبیعی آزمایش خواهد کرد.

به جز این 3 برند برتر تولید کننده نوشابه­های گازدار، شرکت­های دیگر نیز به این رویکرد روی خوش نشان داده­اند. برند Zevia یک نوشابه بدون کالری است که در شهر Culver ایالت کالیفرنیا تولید می­شود، شهرت این برند به واسطه استفاده از شیرین کننده­های طبیعی استویا و Erythritol است. اخیراً این شرکت فرمولاسیون محصولات خود را با یک سیستم جدید شیرین کننده تغییر داده است. سیستم Sweet Smart نوشابه استویا را با میوه Monk و Evrythritol ترکیب می­کند. به علاوه، درجه خلوص Reb A Steviol Glycoside که 82 درصد از شیرینی نوشابه را تامین می­کند، از 97 درصد به 99 درصد افزایش یافته است. این سیستم جدید شیرین کننده، تکمیل کننده طعم استویا بوده، شیرینی کلی سودا را افزایش میدهد و مزه تلخی را کاهش می­دهد.

نوشیدنی White Rock، در نیویورک، محصولی با برند Psyche که یک نوشابه بدون کالری و حاوی شیرین کننده استویا است را سال گذشته در نیویورک و بازارهای بین­المللی عرضه کرد.

مدیر این شرکت می­گوید: «ایده تولید نوشابه­ای طبیعی بدون کالری بسیار جذاب به نظر می­رسید. ما تحقیقات بسیاری انجام دادیم تا بفهمیم از چه راهی می­توان این کار را انجام داد تا طعم و مزه­ای مطلوب به وجود آید. ما زمان زیادی صرف کردیم و ترکیبات مختلف را امتحان کردیم. ما در نهایت مطمئن شدیم که می­توانیم محصولی تولید کنیم که یا کیفیت مطلوب اعتماد به نفس شرکت را افزایش بدهد و در بازار، محصولی قابل رقابت باشد.»

 

نوشابه­های ورزشی تلاش می­کنند سهم خود در بازار را حفظ کنند

بعد از یک دوره زمانی با رشد بسیار خوب، نوشابه­های ورزشی با یک فضای رقابتی در مقابله با برندهای دیگر بخش­های نوشیدنی مواجه شده­اند. الیزابت سیزل، تحلیل کننده بازار نوشیدنی­ها در شرکت Mintel در شیکاگو می­گوید: نوشابه­های ورزشی با رشد 30 درصدی از 4/5 میلیارد دلار در سال 2008 به حدود 7 میلیارد دلار در سال 2013 رسیده­اند.

وی می­گوید: نوشابه­های ورزشی با رقابت فزاینده­ای از دیگر بخش­های نوشیدنی روبرو شده­اند چرا که این محصولات از دیگر بخش­ها، عملکردهای قابل رقابتی در مقایسه با نوشابه­های ورزشی به مشتریان و مصرف کنندگان ارائه می­دهند.

موسسه بین المللی یورو مونیتور طی گزارشی اعلام کرده است که بازار نوشابه­های ورزشی ایالات متحده در سال 2012 دچار افت شد و در سال 2013 در همان سطح باقی ماند. مطابق شرکت منابع اطلاعاتی در شیکاگو (IRI) بخش نوشابه­های ورزشی غیراسپتیک تنها شاهد 2 درصد افزایش بوده که مجموع فروش آن برای 52 هفته منتهی به آخر آوریل 2014، حدود 5/5 میلیارد دلار برآورد شده است.99 درصد بازار نوشابه­های ورزشی به دو شرکت پپسی در نیویورک و کوکاکولا در آتلانتا تعلق دارد.

برندهای Gatorade و Propel شرکت پپسی 7/77 درصد بازار را به خود اختصاص داده­اند، در حالی که برند Powerade کوکاکولا 3/21 درصد بازار را پوشش می­دهد.

Gatorade ارتباطات ورزشی گسترده­ای با بازیکنان بسکتبال NBA و ستاره­های بیسبال MLB دارد. این برند همچنین با فروشگاه­های 7- Eleven برای ارائه یک محصول ویژه با طعم سیب سبز تحت برند Gatorade Fierce قرارداد دارد.

اگرچه سهم بازار Gatorade اختلاف فاحشی با رقبا دارد، اما مطالعات یورو مونیتور نشان می­دهد که طی سال­های رشد این بخش نوشیدنی، برند Powerade در حال گرفتن سهم بیشتری از بازار بوده است.

طی بازه زمانی سال­های 2012-2008، Powerade به طور موفقیت آمیزی سهم بیشتری از بازار ایالات متحده را هدف قرار داده بود. اما همچنان با یک فاصله بسیار زیاد پس از Gatorade قرار داشت. در سال 2013، سهم برندها تقریباً ثابت باقی مانده است و هر دو برند شاهد رشد یکسانی نسبت به سال گذشته آن بوده­اند.

اگر چه گزارش مالی 3 ماهه نخست 2014 نشان می­دهد که Powerade با نرخ رشد 9 درصدی در حال افزایش سهم خود در بازار است دلیل این امر را می­توان هم در تغییر سیاست تجاری و فروش محصول و هم در عرضه محصول Powerade Zero Drops که تابستان گذشته معرفی کرد جستجو کرد.

برند Miofit شرکت صنایع غذایی Kraft افزایش فروش 150 درصدی را تجربه کرده است و فروش خود را در 52 هفته منتهی به 20 آوریل به بیش از 21 میلیون دلار رسانده است.

با این حال زمانی که صحبت از خرید نوشیدنی­های سالم­تر به میان آمد، مصرف کنندگان به دیگر راه حل­های ممکن روی می­آورند.

بخش کوچک­­تری از نوشابه­های ورزشی یعنی نوشابه­های مغذی شامل نوشابه­های جایگزین گوشت، کمتر از نصف فروش نوشابه­های ورزشی یعنی در حدود 2/3 میلیارد دلار داشته است. در گزارش با عنوان نوشابه­های مغذی و کارایی آنها که در ماه ژانویه 2014 توسط Mintel منتشر شد، عنوان شده است: «نوشیدنی­های پروتئینی در سال 2013. فروشی معادل 1/2 میلیارد دلار داشته است در حالی که نسبت به سال 2011 افزایش 52 درصدی را نشان می­دهد. در سال 2011، کل فروش این بخش نوشیدنی­ها مطابق آمار 4/1 میلیارد دلار بوده است.»

مصرف نوشابه­های آماده مصرف پروتئینی که در بخش نوشابه­های مغذی ورزشی طبقه بندی می­شوند، به شدت در حال رشد است. به اعتقاد کریس اشمیت، تحلیلگر سلامت مصرف کنندگان در یورو مونیتور، سرازیر شدن این نوشابه­ها به خرده فروشی­ها و سوپرمارکت­ها و افزایش توجه و تمرکز بر برند سازی براساس عملکرد و نوع زندگی، در کنار فرهنگ سازی رسانه­های جمعی رشد این نوشابه­ها را در بازارهای در حال توسعه و توسعه یافته تشویق و تحریک می­کند.

این بخش شاهد گسیل محصولات جدید توسط بسیاری از برندها بوده است که هر یک برای نیازها و تقاضای متنوع ارائه شده­اند. برای مثال شرکت محصولات طبیعی کالیفرنیا برند CalNaturale Svelte را که محصولات متنوعی بر پایه موز تولید می­کند، به بازار معرفی کرده است و از وزارت کشاورزی ایالات متحده گواهی ارگانیک دریافت کرده است.

 

نوشابه­های انرژی­زا با طعم­ها و عملکردهای جدید

مطابق گزارش Mintel، 49 درصد از مصرف کنندگان نوشابه­های انرژی زا، بعدازظهر را برای نوشیدن این نوشابه­ها انتخاب می­کنند. تحلیل کننده بخش نوشابه­ها در موسسه یورو مونیتور اشاره می­کند که وضعیت مصرف نوشابه­های انرژی­زا در حال تغییر است.

وقتی نوشابه­های انرژی­زا برای نخستین بار در ایالات متحده معرفی شدند به عنوان نوشابه­های مناسب با زندگی روز جایگاه مناسبی یافتند و اغلب با نوشیدنی­های الکلی مخلوط می­شد.

در سال­­های اخیر تولید کنندگان نوشابه­های انرژی زا تلاش کردند که خود را از این جایگاه دور سازند و این طبقه بندی نوشیدنی را با انواع طعم­ها و عملکردها توسعه بخشیدند.

سال گذشته، شرکت Red Bull آمریکای شمالی واقع در سانتا مونیکای ایالت کالیفرنیا، نخستین نوشابه انرژی زای طعم­دار خود را با طعم­های زغال اخته (Blueberry)، Cranberry و لیمو ترش به بازار عرضه کرد. دیگر برندهای نوشابه­های انرژی­زا نیز از این رویکرد پیروی کردند. شرکت بین­المللی Rockstar در لاس وگاس برند Supersour را در طعم Bubble  bery و سیب در سال گذشته عرضه کرد.

به طور کلی، طعم­های نوشابه انرژی­زا، در حال پیشرفت بیشتر از نظر کیفی هستند. استفاده از طعم­های توت و Super fruit متداول­تر شده است.

به نظر می­رسد مصرف کنندگان به توسعه طعم­های این بخش نوشیدنی، روی خوش نشان داده­اند و از آنها استقبال نموده­اند.

مطابق مطالعات و اطلاعات ارائه شده توسط IRI، شرکت نوشیدنی Monster در کرونای کالیفرنیا با معرفی نوشیدنی انرژی زای Java Monster با طعم قهوه افزایش فروش 12 درصدی در 52 هفته منتهی به 20 آوریل 2014 را در سوپر مارکت­ها، داروخانه­ها و دیگر بازارهای خرده فروشی تجربه کرد. این نوشیدنی در ماموریت­های جنگی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

علاوه بر طعم، برندهای نوشابه­های انرژی­زا در حال تحقیق برای استفاده از ترکیبات انرژی زای طبیعی هستند. شیر  نارگیل و آب میوه «انرژی سالم» را برای نوشابه­های انرژی زا ارائه می­دهد. برای مثال شرکت Rock star نوشابه انرژی زای شیر نارگیل را که یک نوشابه انرژی زای بدون گاز حاوی 10 درصد شیر نارگیل است را به بازار عرضه کرده است.

در این بخش، نوشابه­های انرژی زای بدون شکر و بدون کالری از تقاضای روز افزونی برخوردارند. در مدت مورد مطالعه یعنی در 52 هفته منتهی به آوریل 2014، نوشابه انرژی­زای Monster Energy Zero Ultra که حاوی کالری و شکر نمی­باشد، 150 درصد افزایش فروش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرد. نمودار رشد بازار نوشابه­های انرژی زا ساکن و تثبیت شده است. این بازار یک کاهش طبیعی در درصد رشد را تجربه کرده است که ناشی از به بلوغ رسیدن بیشتر آن می­باشد.

 

آب میوه­ها بر فرایند سلامتی تاکید ویژه دارند

از سال 2009 تا سال 2014، آب میوه­ها هر ساله با افزایش 2 درصدی در میزان فروش روبرو بوده­اند. این گزارش توسط IBIS World در سانتا مونیکای کالیفرنیا با عنوان آب میوه­ها در ایالات متحده انتشار یافته است. طبق این گزارش، این میزان رشد، به طور مثبت بر بازار آب میوه­ها اثرگذار بوده است.

طبق گزارش Mintel ارائه شده در ماه نوامبر سال 2013، گرایش به آب میوه­ها می­تواند به برندهای آب میوه کمک کند تا 100 درصد سهم بازار خود را مجددا به دست آورند. این مهم با آگاهی مصرف کنندگان از فواید سلامت این محصولات و تازگی آنها میسر شده است.

فروش آب میوه­های یخچالی و آب میوه­های Smoothie، طی 52 هفته منتهی به 20 آوریل 2014 در حدود 16 درصد افزایش یافته است. این آمار توسط IRI به صورت سالیانه منتشر می­شود.

برندهای اصلی این بازار عبارتند از برند Naked Juice متعلق به شرکت پپسی با دارا بودن سهم 2/65 درصدی از این بازار، برند Bolthouse Farms از شرکت سوپ­های کمپبل (این شرکت در نیوجرسی واقع است) با سهم 7/21 درصدی از بازار و در نهایت برند Odwalla شرکت کوکاکولا با سهم 1/10 درصدی از بازار از آب میوه­ها.

در بهار سال جاری، شرکت پپسی محصول جدیدی با برند Naked Kale Blazer را در خط تولید Veggies به ثبت رسانید.

طبق گزارش Mintel بخش آب میوه­ها در سال­های اخیر رشد 100 درصدی را تجربه کرده است که به طور عمده ناشی از افزایش تولید محصولات با کالری کم و کاهش شکر محتوی در محصولات می­باشد.

در تابستان سال جاری، شرکت Honest tea یک واحد تولید مستقل کوکاکولا، یک خط تولید ارگانیک با نام «نشاط دوباره تابستان» شامل لیموترش نعنایی Honest، لیموناد توت، لیموناد ارجینال، لیموناد انبه و نصف- نصف لیموناد و چای را به بهره برداری رساند. هر محصول حاوی 70 کالری در هر 18 اونس است که تقریبا یک سوم کمتر از نوشابه­های مشابه است.

در اوایل سال، گروه تکزاسی Snaple، Dr Pepper خط جدید آب میوه Mott را راه اندازی کرد. این شرکت می­گوید: محصولات Wild Grape Surge, Fruit Punch Rush و Strawberry Boom هر یک، 40 درصد شکر کمتری نسبت به آب میوه­های معمولی دارد و در تولید آن از شیرین کننده­های غیرطبیعی استفاده نشده است.

به طور مشابه، برندهای اسپارتا و Old Orchard شکر محتوی آب میوه­های مخصوص کودکان را کاهش دادند و این محصولات را با سه طعم جدید شامل توت، انگور و Fruit Punch به بازار عرضه نمودند. این آب میوه­ها نسبت به آب میوه­های معمول شرکت حاوی 50 درصد شکر کمتری است.

طبق نظر کارشناسان، استفاده از آب نارگیل به منظور ارائه محصولی سالم برای مصرف کنندگان، آینده روشنی برای طبقه بندی آب میوه­ها رقم خواهد زد. مطالعات یورو مونیتور نشان می­دهد که میزان فروش آب نارگیل در سال گذشته بسیار خوب بوده است اما از سال 2012 شتاب رشد آن آهسته شده است. در سال 2012 میزان فروش آب نارگیل 100 درصد افزایش پیدا کرد، در حالی که در سال 2013 میزان فروش کمی کمتر از 40 درصد افزایش یافت. این عملکرد مطلوب مربوط به الکترولیت­های طبیعی و کالری کم محتوی در مقایسه با آب میوه­های معمول است.

برند Zico شرکت کوکاکولا و آب نارگیل O.N.E که پپسی سرمایه گذار آن به شمار می­رود، بازار آب نارگیل ایالات متحده را تحت سیطره خود قرار داده­اند. Zico در تابستان امسال، آب نارگیل خود را با طعم لیمو وارد بازار کرد و محصول Vita Coco Lemonade بر آن نام نهاد.

در این گزارش، Mintel اشاره کرده است که فروش خرده فروشی آب میوه بین سال­های 2008 تا 2013، 4 درصد کاهش یافته است. کارشناسان بازار پیش بینی می­کنند با توجه به توسعه محصولات کم کالری و کم شکر این روند کاهشی به سرعت متوقف خواهد شد.

 

آب گازدار به بازیابی موقعیت بطری­های آب کمک می­کند.

براساس گزارش شرکت شیکاگویی Mintel، مصرف کنندگان برای انتخاب نوشیدنی­های سالم­تر بخش بطری­های آب را تحت فشار قرار داده­اند. در این تحقیق بازار که تحت عنوان «آب بطری شده و مخلوط نوشیدنی­های سرد» ارائه شده است، اشاره می­شود که اگرچه شاهد یک افت 6/6 درصدی در سال 2009 بودیم اما در سال 2010 به آرامی بازیابی شد و تقاضای رو به رشد آن تا امروز تداوم داشته است.

یکی از بخش­هایی که به رشد این بخش نوشیدنی­ها کمک فراوانی کرده است، بخش آب گازدار و معدنی بوده است. به گزارش IRI، در 52 هفته منتهی به 20 آوریل سال جاری، این زیرمجموعه، رشدی 32 درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است و به مجموع فروش 2/1 میلیارد دلار دست یافته است.

با وجود رشد دو رقمی آب­های معدنی و گازدار که فروش آنها را به 2/1 میلیارد دلار رسانده است هم چنان با فاصله فاحشی پشت بطری­های آب بدون گاز PET قرار گرفته­اند که فروشی معادل 3/9 میلیارد دلار را تجربه کرده است.

 

گازدارها در سال گذشته وضعیت بسیار خوبی داشتند اما این رشد قوی از یک پایه اولیه بسیار کوچک که در ایالات متحده ناچیز به شمار می رود، آغاز شد. در سال 2012 این بخش بسیار قوی بود که به طور عمده به دلیل جایگاه کیفی و سالم این محصولات در مقابل نوشابه های گازدار بوده است. مزیت آب های گازدار در مقابل نوشابه های گازدار آن است که بدون کالری بوده و با طعم های طبیعی قابل عرضه به بازار است.

Sparkling Ice برند شرکت نوشیدنی های Taking Rain به عنوان پیش رو در این بخش، شاهد رشد دورقمی در مدت زمان مطالعه این گزارش بوده است. این شرکت اخیرا به محصولات لیموناد خود، انواع لیموناد هلو و لیموناد انبه را افزوده است.

در بهار سال جاری، شرکت Sundance که بخشی از شرکت نوشیدنی ملی است، یک خط تولید کاملا طبیعی و بدون کالری برای آب های گازدار معرفی کرد.

برند آب میوه Glaceau شرکت کوکاکولا در مدت 52 هفته منتهی به 20 آوریل 2014، شاهد رشد فروش چهاررقمی بوده است. شرکت پپسی نیز از سال گذشته با ارائه محصول طعم دار  Aquafina Flavor Splash وارد این بازار پویا و پر تحرک شده است. در فاز توسعه، این برند از انواع طعم های کیوی و توت بهره برداری کرده است.

با وجود این که میزان فروش آب های داخل بطری طی 52 هفته مورد مطالعه تنها 3 درصد بود ( بر اساس آمار IRI)، میزان رشد فروش آب بدون گاز داخل PET تقریبا یکسان باقی مانده است. طبق آمار IRI برندهای بطری آب نستله، استمفورد و  Conn یک سوم بازار آمریکای شمالی را با فروش تنها 3 میلیارد دلار در اختیار دارند. در این گزارش، شرکت Mintel اشاره می کند که کیفیت مطلوب آب لوله کشی شهری و صرفه جویی در درآمدهای خانوار به طور کلی بازار نوشیدنی را تحت تاثیر قرار داده است. در حالی که طی سال های 2010 تا 2012 مصرف بطری های آب شاهد کاهش فروش بوده است، در سال 2013 مجددا به مسیر رشد بازگشته است و شاهد افزایش فروش در بازارهای بین المللی بوده است. با این وجود نگرانی های مربوط به سلامت بسیاری از موسسات عمومی و خصوصی را بر آن داشته تا مصرف کنندگان را نسبت به آن چه می خورند و می نوشند، آگاه سازد. نوشیدنی های سالم و مبتکرانه که طعم دار، عملکردی و دارای تمامی موارد مربوط به سلامت افراد هستند، تقاضای بسیاری دارند. طبق این گزارش به عنوان یک محصول بدون کالری یا کم کالری، بطری های آب فرصت بسیار مناسبی برای برآوردن چنین نیاز هایی دارند به ویژه با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه عملکردهای متنوع و طعم های گوناگون آن حاصل شده است.

طی یک برنامه تبلیغاتی گسترده که توسط ( شراکت برای یک آمریکای سالم تر ) (RHA) انجام شد، تمامی موسسات و واحد های عمومی و خصوصی گرد هم آمدند تا تمامی مردم در همه سنین را به نوشیدن آب بیشتر تشویق کنند.

این برنامه تبلیغاتی با پشتیبانی میشل اوباما و Eva Longoria (هنر پیشه) توانست برندهای بزرگ تولید کننده بطری آب هم چون برندهای  Aquafina شرکت پپسی، Dasani شرکت کوکاکولا، Hint از شرکت Hint، برند Wat_aahl ، برند 90H2O از شرکت نوشیدنی بورلی هیلز و Evian از شرکت Danone را گرد هم می‌آورد. این برنامه تبلیغاتی تحت نام Drink Up به انجام رسید و تمامی برند های مذکور لوگوی Drink Up را بر روی محصولات درج کردند و طی رویدادهای مختلف تجاری خود، آن را تبلیغ نمودند.

 

ویژگی های مربوط به سلامت و شکل و کیفیت عالی فروش چای را افزایش داد

طبق نظر کارشناسان، علاقه مصرف کنندگان به نوشیدنی های سالم یک بازار جدید را در صنعت  به وجود آورده است. طبق گزارش ماه ژانویه IBISWorld در سانتامونیکای کالیفرنیا تحت عنوان ( تولید چای در ایالات متحده)، بخش چای به واسطه تاکید مصرف کنندگان بر عادت های یک زندگی سالم  افزایش فروش قابل توجهی داشته است.

این گزارش اشاره می کند که تولیدکنندگان نوشیدنی از طریق فعالیت های بازاریابی بر روی این گرایشات در بازار تمرکز کرده اند، با توجه به نظرات انجمن های علمی، تولید کنندگان چای بر روی فواید متنوع مربوط به سلامت در مصرف چای هم چون اثر آن بر روی کاهش کلسترول در حال بازاریابی هستند.

در این گزارش آمده است: آمریکایی ها در مورد سلامتی خود هوشیارتر شده اند و به دنبال جایگزین هایی برای نوشیدنی های گازدار غنی از شکر هستند.

دانا لامندولا تحلیل گر بخش نوشیدنی در موسسه بین المللی یورومونیتور می گوید: موقعیت چای به عنوان یک نوشیدنی عملکردی همراه با آموزش مصرف کنندگان به رشد بازار چای داغ و چای RTD ( آماده نوشیدن) در ایالات متحده چه از نظر حجم فروش و چه از نظر ارزش فروش طی سال 2008 تا 2013 کمک فراوانی کرده است.

 

طبق گزارش شرکت IRI فروش چای خشک و چای کیسه ای در بازه زمانی 52 هفته ای منتهی به 20 آوریل 2014، با بیش از 6 درصد افزایش به یک میلیارد و دویست میلیون دلار رسید. در مقابل فروش چای در بسته بندی های قوطی فلزی و بطری پلاستیکی با بیش از  2 درصد افزایش فروش به منبع نهایی 3 میلیارد دلار در فروش رسید.

 طبق این گزارش اگر چه فروش چای کیسه ای عمده بازار چای داغ را در اختیار دارد، اما فروش برگ خشک شده چای در حال گرفتن سهم چای کیسه ای در این بازار است.

این گزارش می افزاید: مصرف برگ خشک شده چای به واسطه رشد محبوبیت فروشگاه های مخصوص چای و قهوه، رشد مطلوبی را تجربه کرده است.

 شرکت Starbucks Coffee در سیاتل و Oprah Winfrey با همکاری یکدیگر Teavana Oprah Chai Tea را برای تقاضای موجود در بازار ایجاد کردند. مخلوط های چای این شرکت شامل دارچین، زنجبیل، هل و میخک با چای سیاه و نوعی گیاه آفریقایی به نام Rooibos می باشد.

این بخش علاوه بر چای سبز و چای سیاه تنوع بسیار زیادی دارد که محبوبیت بسیاری به دست آورده اند. چای سفید و چای گیاهی در سال های اخیر از محبوبیت بسیاری برخوردار گشته اند. چای های گیاهی مورد استقبال شرکت های نوشیدنی قرار گرفته اند که به دنبال نوشیدنی هایی هستند که خستگی مصرف کنندگان را از تن به در کنند. چای سفید مورد تقاضای افرادی هستند که تمایل دارند یک نوشیدنی با درصد پایین کافئین بنوشند.

در نمایشگاه محصولات طبیعی غرب ایالات متحده، شرکت Clestial Seasoning که یک واحد تولیدی از گروه Hain Celestial است، دو نوع جدید چای با برند Holiday تولید و به بازار عرضه کرد: چای گیاهی سیب کارامل Dream Holiday و چای گیاهی وانیلی Cranberry با برند Wonderland Holiday.

صاحبان برند هم چنان به دنبال محصولات جدیدی هستند که تقاضای مصرف کنندگان برای محصولات سالم تر را برآورده سازند. برای مثل شرکت کوکاکولا، چای لیمویی بدون قند Honest Tea را به بازار عرضه کرده است. پپسی نیز با هم کاری شرکت Unilever که صاحب برند لیپتون است، اخیرا برگ چای خالص و لیموناد را به بازراهای این نوع نوشیدنی عرضه نموده است. این بخش محصولات نوشیدنی می تواند با ورود به چای در فنجان های تک وعده ای یا بسته های غلیظ شده مایع تحت تاثیر قرار بگیرد.

IBISWorld می گوید: مایعات غلیظ برای مصرف کنندگانی که به طور منظم چای سرد می نوشند، سهولت بیشتری به همراه می آورد. در حالی که محبوبیت کنسانتره های چای مایع به آرامی در حال افزایش است، اثر آن بر روی بازار دیگر بخش های چای حداقل است.

تولیدکنندگان بزرگی چون شرکت نوشیدنی Ari Zona ،Cincinnati، نستله، Stamford و Conn وارد تولید این نوع کنسانتره ها شده اند و از سال گذشته خطوط تولید خود را به بهره برداری رسانده اند.

 

بازار قهوه با کیفیت می شود

بر طبق اطلاعات اتحادیه ملی قهوه ایالات متحده (NCA)، بازار قهوه Gourmet در سال جاری سربلند کرده است. در حدود 34 درصد از بزرگسالان آمریکایی به صورت روزانه قهوه Gourmet می نوشند. بر اساس تحقیق بازار انجام شده توسط اتحادیه مذکور که در نیویورک قرار دارد و با نام  «گرایش های ملی در نوشیدن قهوه» منتشر شده است، میزان مصرف قهوه 3 درصد نسبت به سال 2013 افزایش داشته است، در مقابل نوشیدن قهوه non – gourmet با 4 درصد کاهش به 35 درصد رسیده است.

نوشیدنی های بر پایه اسپرسو، در مصرف نوشیدنی قهوه  Gourmet افزایش بیشتری داشته است. بر پایه این گزارش، 18 درصد از بزرگسالان آمریکایی روزانه قهوه بر پایه اسپرسو می نوشند که در مقایسه با سال گذشته که 13 درصد بوده است، افزایش  5 درصدی را نشان می دهد، مصرف قهوه Gourmet که شامل نوشیدنی های بر پایه اسپرسو و قهوه معمول ساخته شده از دانه های قهوه Gourmet است با 19 درصد مصرف نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است. این گرایش بازار در بخش قهوه های تک وعده ای قابل مشاهده است. مطابق گزارش و آمار IRI شرکت منابع اطلاعاتی در شیکاگو، مصرف قهوه های تک وعده ای شرکت  J.M Smucker در 52 هفته منتهی به 20 آوریل 2014 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از 8 درصد رشد کرده است.

این شرکت  اخیرا اعلام کرده است، قیمت قهوه های بسته بندی شده خود را در ایالات متحده افزایش داده است. محصولاتی که شامل افزایش قیمت شده اند عبارتند از: Flogers و Dunkin Donuts.

میانگین افزایش قیمت 9 درصد بوده که ناشی از افزایش مداوم هزینه خرید قهوه سبز عنوان شده است. با این حال بسته های تک مصرفی K_cup شامل این افزایش قیمت نبوده اند.

طبق آمار موسسه بین المللی یورومونیتور ارزش فروش دانه های  تازه قهوه در ایالات متحده، 5/3 درصد، قهوه تازه 5/6 درصد و پوست تازه قهوه 8/33 درصد طی سال 2012 تا 2013 افزایش یافته است.

قهوه برشته، محبوب ترین نوع قهوه است که 6/73 درصد از درآمد  در بازار قهوه را به خود اختصاص داده است.

شرکت IBISWorld با انتشار گزارشی تحت عنوان ( تولید قهوه ) در ماه مارس 2014 عنوان می کند که طبق نظر سنجی انجام گرفته در ایالات متحده 3/62 درصد پرسش شوندگان در سال 2013، خود اقدام به تهیه قهوه در منزل کرده اند.

علی رغم چیرگی پودر قهوه بر بازار،IBISxorld انتظار دارد محبوبیت آن به واسطه این که مصرف کنندگان تمایل دارند، با خرید دانه های قهوه، خود آن را در خانه آسیاب کرده و مصرف کنند، کاهش یابد. طبق این گزارش اگر چه خرید دانه های قهوه به سادگی پودر قهوه نیست اما خرید کل دانه قهوه توسط کارشناسان قهوه همواره ترجیح داده می شود، چرا که آسیاب کردن دانه تازه قهوه در خانه طعم و بوی خوش دانه قهوه را به ارمغان می آورد. IBISWorld اشاره می کند که طی سال های 2008 تا 2013 محبوبیت دانه های کال قهوه به تدریج افزایش یافت و اکنون ۱۳.۴ درصد سهم ارزشی بازار را در اختیار دارد.

از سوی دیگر، شکل آماده نوشیدن ( RTD) قهوه، در حال حاضر در حال بازیابی مجدد است، طبق گزارش یورومونیتور برای اولین بار پس از سال 2007، این بخش رکورد رشد دو رقمی را در سال 2012 به ثبت رساند. در سال 2013 ، از نظر حجم فروش 4/15 درصد و از نظر ارزش 8/9 درصد افزایش یافت. IBISWorld پیش بینی می کند، عرضه قهوه RTD ( آماده نوشیدن) طی 5 سال آینده هم چنان به رشد خود ادامه بدهد.

مصرف کنندگان هم چنین علاقه مند به سهولت بیش تر روش های آماده سازی و مصرف قهوه در منازل شان هستند. بخش قهوه های داخل فنجان به رشد چندین ساله ادامه خواهد داد چنان که طبق آمار IBISWorld طی 52 هفته منتهی به 20 آوریل 2014 با قریب 35 درصد افزایش به ارزشی معادل 7/2 میلیون دلار رسیده است.

کارشناسان تخمین زده اند که فروش فنجان های تک مصرفی قهوه در حال حاضر، 28 درصد از کل فروش قهوه را تشکیل می دهد.

 

ماء الشعیر های طعم دار

وقتی که  صحبت از ماء الشعیر می شود، اغلب مصرف کنندگان به دنبال پیشنهادهای خاص و ویژه هستند. ماء الشعیر های بومی بسیار اعلی از جمله برندهایی هم چون  Miller Coors، Anheuser_ Busch، Michelob Ultra از نظر حجمی نسبت به سال گذشته 2 درصد فروش بیش تر را تجربه کرده اند.

این برندها اگرچه از قیمت بالاتری برخوردارند اما اغلب در طعم های متنوع به بازار عرضه شده اند.

طبق مطالعات یورومونیتور ماء الشعیر های دارای تنوع طعم بیش تر عامل تاثیرگذار در رشد واردات ماء الشعیر بوده است. هم چون ماء الشعیر های بسیار اعلی، ماء الشعیر های وارداتی نیز از اغلب برندهای داخل ایالات متحده دارای قیمت بالاتری هستند اما مصرف کنندگان این بهای بیشتر را برای آن که محصولی متفاوت از ماء الشعیر های تولید داخل تجربه کنند، می پردازند. سال گذشته، عملکرد ماء الشعیر های وارداتی در فروش بهتر از ماء الشعیر های تولید ایالات متحده بوده است. ماء الشعیرهای وارداتی 4 درصد در حجم و 7 درصد از نظر ارزش رشد داشته اند.

عمده واردات از کشور مکزیک بوده است. رشد واردات از کشور مکزیک در سال 2013، دو برابر بیشتر از رشد کل واردات ماء الشعیر ایالات متحده بوده است. نرخ رشد واردات از مکزیک در سال گذشته 1/11 درصد بود در حالی که کل واردات با 3/5 درصد افزایش روبرو بوده است.

عمده این رشد از یک سو مربوط به رشد جمعیت مردم آمریکای لاتین ( Hispanic) در ایالات متحده و از سوی دیگر فعالیت های تبلیغاتی پر تکاپوی برندهای ماء الشعیر مکزیکی می باشد.

برخی از مصرف کنندگان ماء الشعیر Craft ( ماء الشعیر هایی با طعم مشخص که در مقدار محدود تولید می شود و در یک منطقه مشخص توزیع می شود) فصلی و بسته های متنوع ماء الشعیر Craft روی آورده اند.

در بخش ماء الشعیر هایی Craft  طبق آمار، محصولات فصلی 24 درصد از رشد را در اختیار دارند در حالی که بسته های متنوع 15 درصد در رشد این بخش اثرگذار است.

علاوه بر بخش بسته های متنوع فصلی، شرکت سازنده ماء الشعیر Boston، بسته تابستانی ماء الشعیر را عرضه کده است.

از ماه آگوست سال جاری بسته چندتایی شرکت حاوی برندهای Samuel Adams Summer Ale، Porch Rocker، Belgion season، Blueberry Hill، White Lantern و ماء الشعیر های Boston Lager می باشد.

طبق گزارش یورومونیتور نوشیدنی های مالتی طعم دار (FMB) انواع طعم را به عنوان فاکتور تبلیغاتی مدنظر قرار داده اند با این تفاوت که مصرف کنندگان این محصول جوان تر بوده، عمدتا خانم ها را تشکیل می دهند. ضمن آن که جمعیت آمریکای لاتین ساکن در ایالات متحده و مصرف کنندگان آمریکایی _ آفریقایی طعم های شیرین تر را ترجیح می دهند.

در میان نوشیدنی های مالت طعم دار برند Rita از شرکت Anheusef Busch Bud Light Lime بیشترین فروش را در دوره مطالعاتی IRI در بازارهای ایالات متحده داشته است. این شرکت در بهار سال جاری طعم های   Raz_ Ber _Rita و Mang_ Q –Rita زا به سبد محصولات خود افزود .

طعم های میوه ای بسیار هم چون سیب بلوبری ، گلابی، کدو تنبل . هلو تاکنون به طعم های معمول ماء الشعیر افزوده شده است و بسیاری طعم های دیگر به زودی روانه بازار خواهد شد.

به نظر می رسد طعم های چون توت سیاه، زرد آلو، ریواس، انار و elderberry در راه بازارهای ماء الشعیر ایالات متحده هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 اسفند 1397 22:39
IRANBEV Media Ltd 2018©