رشـد بازار آب سبزیجـات و نوشیدنـی های میـوه دار

گرایش به محصولات با برچسب پاک و کاربردی منجر به رشد بازار آب سبزیجات و نوشیدنی های میوه دار (اسموتی) شده است.

مصرف کنندگان به دنبال نوشیدنی هایی بدون شکر افزوده ، کاربردی وبا محتویات پاک و سالم هستند. این موضوع چالش هایی را پیش روی بعضی از سازندگان آب میوه قرار داده است.

نوشته : آماندا دل بوئونو

با افزایش تقاضای مصرف کنندگان برای محصولات (برای شما بهتر است) کارشناسان براین باورند که شاخه نوشیدنی های میوه دار و آب میوه با چالش های ویژه ای روبه رو شده است وتولید کنندگان برای ابقاء ونگه داری سهم خود در بازار نوشیدنی درحال تلاش ومبارزه هستند. سوزان ویاماری معاون بخش رهبری فکر موسسه پژوهش ومطالعات آماری شیکاگو (IRI) اشاره می کند که در سال گذشته بخش آب میوه ونوشیدنی های میوه دار با چالش مواجه بوده است.

کاهش حجم 8/1 درصد وافزایش فروش به دلار تنها 8/0 درصد بوده است. بخش کنستانتره شاهد بیشترین افت بوده (کاهش حجم 8/49 درصدی  وافت فروش به دلار تا 1/24 درصد) در حالی که قویترین بخش مربوط به  بطری های آب میوه بوده آن هم با کاهش حجم 5/0 درصدی و افزایش فروش به دلار تا 2/2 درصد.

این ارقام بازتاب دهنده افزایش گرایش مصرف کنندگان به محصولات (برای شما بهتر است) و نیز محصولات تازه است هر چند که عوامل بسیار زیاد دیگری هم وجود دارد. موسسه بین المللی یورومونیتور شیکاگو هم در گزارش ماه مارس 2016 خود به این موضوع تحت عنوان ( آب میوه در آمریکا) اشاره کرده وتوضیح داده است که این افت به مقدار قابل توجهی ماحصل روی گردانی مصرف کنندگان از شکر ومواد مصنوعی است.

شکر بالای موجود در بسیاری از آب میوه ها باعث روی گردانی مصرف کنندگانی شده است که نگران سلامتی خودشان هستند . این گرایشات تاثیرات مخربی به خصوص در آب میوه هایی داشته است که صد درصد آب میوه نیستند چرا که تولید کنندگان این دسته از محصولات تمایل بیشتری به افزودن شکر به فهرست مواد تشکیل دهنده محصولات شان هستند. طبق همین گزارش یورومونیتور آب پرتقال تقریبا با اختصاص دادن 37 درصد از سهم فروش در سال 2015 محبوب ترین آب میوه در ایالات متحده آمریکا بوده است. البته در این گزارش آمده به دلیل کاهش محصول پرتقال ایالت فلوریدا به علت روی آوردن به مرکبات سبز بهای واحد پرتقال افزایش یافته ودر نتیجه مصرف کننده برای جایگزینی نوشیدنی های غیر الکلی گازدار به سایر آب میوه ها تمایل نشان داده اند.

علاوه براین مصرف کنندگان شروع به روی آوردن به محصولات ممتاز کرده اند که این موضوع نیازمند پرداخت هزینه بیشتر است . یورومونیتور گزارش داده است که اسموتی ها،، آب نارگیل و آب میوه های خاص و عجیب و غریب به دلیل داشتن موقعیت ممتاز بیشتر در جلب توجه مصرف کنندگان موفق بوده اند.

براساس این گزارش موسسه پژوهش و مطالعات بازاریابی مینتل شیکاگو (mintel) افزایش رقابت میان نوشیدنی های انرژی زا و سایر نوشیدنی های کاربردی چالش دیگری است که در این شاخه به چشم می خورد.

شرکت پژوهش بازار در گزارش اکتبر 2016 خود تحت عنوان ( آب میوه ونوشیدنی های میوه دار) اشاره می کند : یکی از بزرگترین بازارهای نوشیدنی غیر الکلی روی رقم 20 میلیارد دلار متوقف شده است. همانند سایرپیشروان در عرصه نوشیدنی های غیر الکلی (نوشیدنی های غیر الکلی گازدار ونیز لبنیاتی) این شاخه هم سهم بیشتری به سایر نوشیدنی هایی که طعم ونوآوری های کاربردی دارند واگذار کرده است. نوشیدنی هایی که شکر کم تر وکالری پایین تری دارند.

جدای از این موضوع گزارش میتل نشان می دهد که این شاخه  به دلیل کاهش مصرف گاه گاهی نوشیدنی نیز با چالش واجه است. هر چند که مصرف آب میوه های محتوی 100 درصد آب میوه  66درصد مصرف را به خود اختصاص داده اند اما همین دسته هم جدای از مصرف تفننی آن در اول صبح در سایر اوقات با کاهش مصرف تفننی روبه رو شده است. به هر حال نوشیدنی های میوه دار واسموتی ها هنوز قادرند مخاطب روزانه خودشان را حفظ کنند.

بنابر گزارش IBIS World تولید کنندگانی که توانسته اند از گرایش مصر ف کنندگان به اسموتی ها وشکلات های میوه ای استفاده کنند در طول پنج سال گذشته توانسته اند بالاترین درآمد را کسب کنند. برند Naked juice متعلق به شرکت پپسی Pepsico مثال خوبی از این موضوع است .

سادگی را حفظ کنید

مصرف کنندگان همانقدر که نگران این موضوع هستند که چه چیزی در محصولاتی که مصرف می کنند هست نگران این که چه چیزهایی در آن ها نیست هم هستند.

اندرو مندزی (Mandzy) مدیر بینش استراتژیک موسسه نیلسن (Nielsen) واقع در نیویورک اشاره می کند که در مطالعه انجام یافته روی مواد تشکیل دهنده در سطح جهانی توسط این موسسه در سال 2016، 68 درصد آمریکایی هایی که در این مطالعه شرکت کرده بودند عنوان داشتند حاضرند پول بیشتری بابت محصولاتی بپردازند که فاقد مواد تشکیل دهنده نامطلوب هستند. علاوه براین 61 درصد هم گفتند هر چه فهرست مواد تشکیل دهنده کوتاه تر باشد محصول سالم تر است.

این گرایش به خوبی و با وضوح با اطلاعات به دست آمده هم خوانی دارد چرا که فروش آب میوه های طبیعی وارگانیک به ترتیب 7 و23 درصد افزایش یافته است. مندزی در ادامه عنوان می کند در بخش آب میوه های با ماندگاری بالا فروش محصولاتی که دست کاری ژنتیکی نشده اند(GMO-free) نسبت به سال قبل 30 درصد افزایش نشان می دهد.

بسیاری از سازندگان آب میوه تولید محصولات آب میوه واسموتی ارگانیک وبا برچسب پاک و آسان خوان را شروع کرده اند. به عنوان نمونه برند Bolthouse Farms 1915 به تازگی خط تولید اسموتی های فشرده سردی را راه اندازی کرده که از آب میوه ها وسبزیجات خالص وارگانیک ساخته شده اند. این خط تولید با افتخار پنل محتویات خود را معرفی کرده وادعا می کند که در این محصولات بیش از شش ماده ومیوه وسبزیجات غنی شده استفاده شده است.

علاوه بر این طبق گفته برند Naked Juice شرکت پپسی کو(PepsiCo) محصول جدیدی تحت عنوان آب میوه فشرده سرد (Naked)در ژوئن 2016روانه بازار شده که هیچ گونه شکر افزوده یا ماده نگهدارنده ای در تولید آن استفاده نشده است. در این خط تولید از میوه ها وسبزیجات رسیده وبا کیفیت بالا استفاده شده و دارای تاییدیه عدم استفاده از محصولات دستکاری شده ژنتیکی (Non-GMO)  است . پردازش محصولات به یک نگرانی مبدل شده است و طبق گزارش BMC در حال حاضر با هجمه زیادی از سازندگان آب میوه در به کارگیری از پردازش با فشار بالا (HPP) برای تولید محصولاتشان مواجه هستیم.

گزارش BMC نشان می دهد که HPP عمر مفید میوه های خام را بالا می برد و ویتامین ها، املاح معدنی و آنزیم های موجود در میوه ها را به میزان بیشتری نگاهداری می کند.

ویژگی های جذاب بخش HPP ، قیمت بالای محصول ، تمایل مصرف کنندگان به استفاده از این نوشیدنی ها به عنوان رژیم ، بخش قابل توجهی از تجارت عمده بازار وتوانایی پشتیبانی از سفارش های پستی قابل توجه و تجارت اینترنتی از دیگر مواردی است که در این گزارش به آن ها اشاره شده است.

بر پایه این گزارش شرکت Suja Juice Co واقع در ساحل کالیفرنیا عمده تولید خودش را به آب میوه های HPP اختصاص داده است. در این شرکت چندین خط تولید ، آب میوه ونوشیدنی های میوه دار HPP و ارگانیک شامل آب تزریق شده میوه دار ، مخلوط آب میوه و سرکه های خوراکی ارائه شده است. هرچند که بخش آب میوه ونوشیدنی های میوه دار به عنوان یک جایگزین برای نوشیدنی های بدون الکل گازدار به مصرف کنندگان پیشنهاد شده است اما به هر حال این بخش به خاطر شکر موجود در محصول شیب نقصانی را تجربه کرده است.

طبق گزارش IBISWorld گرایش به  جایگزین های سالم برای نوشیدنی های بدون الکل گازدار منجر به جایگزینی این محصولات توسط مصرف کننده با محصولاتی شده که این صنایع پیشنهاد می دهند. به هر حال همین آگاهی نسبت به سلامتی، فروش آب میوه را هم تحت الشعاع قرار داده است. با افزایش تمرکز مصرف کننده بر بالا بودن شکر موجود در این آب میوه ها که زمانی اصل و اساس سنتی این صنعت بودند باعث شده تا شهرت قبلی این محصولات مبنی بر سالم بودن خدشه دار شود.

هر چند همه بخش های این صنعت به طور یکسان تحت الشعاع این نگرانی قرار گرفته اند اما متخصصان با اشاره به برچسب ارزش غذایی جدید سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) توضیح می دهند که در این برچسب با به روز رسانی میزان مصرف در هر وعده سروکار دارد و به مصرف کنندگان با ایجاد بخشی تحت عنوان (کل شکر موجود ) به طور معمول مقدار شکر افزوده و سایر افزودنی های موجود در محصول را بازتاب می دهد. تحلیل گران بر این باورند که این برچسب هم بر این شاخه از صنایع نوشیدنی تاثیر گذاشته و قابل توجه ترین بخش آن هم مربوط به شکر افزوده است.مندزی اشاره می کند که 22درصد مصرف کنندگان آمریکای شمالی نسبت به شکر دریافتی خود آگاهی داشته و به طور فعال میزان شکری را که مصرف می کنند تحت کنترل دارند.

مندزی در ادامه عنوان می کند با معیارهای اضافه شده بر شکر افزوده اطلاعات تازه دیگری هم برای مصرف کنندگان فراهم کرده تا بتوانند درباره سلامتی وتندرستی شان تصمیم بگیرند. امروزه تنها 12 درصد فروش در این شاخه می تواند ادعا کند که هیچ شکر افزوده ای در محصول خود به کار نبرده است.

محصول کاربردی تولید کنید

مصرف کنندگان به همان میزان که در جست وجوی محصولات با برچسب پاک و ساده هستند به همان میزان هم متقاضی محصولاتی هستند که دارای فوائد تغذیه ای و کاربردی باشند.

ویاماری معتقد است که مصرف کنندگان بیشتر دنبال محصولاتی هستند که مواد سالم تر داشته باشند ومیزان قابل توجهی ویتامین ، املاح معدنی ،میوه وسبزی در اختیار آن ها قرار دهند ونوشیدنی هایی مطلوب آن هاست که به پیشرفت اهداف تغذیه ای آن ها در این حوزه ها کمک برساند.

BMC در گزارش خود توضیح می دهد که هنوز که هنوز است آب میوه ها گزینه های سالم تری در مقایسه با سایر نوشیدنی ها هستند.

در این گزارش آمده: آب میوه ها در مقایسه با نوشیدنی های میوه دار ارزش غذایی بالاتری دارند و در این میان آب میوه هایی با کیفیت بسیار بالا از نظر سالم بودن در سطح بالایی هستند در حالی که آب میوه های گازدار نسبت به نوشیدنی های بدون الکل گازدار اولویت دارند. افزودن مکمل های تغذیه ای نظیر ویتامین ها، املاح معدنی (مانند کلسیم) یا گیاهان دارویی در بازیافت مواد غذایی که در طی فرآیند تولید از بین می روند نقش داشته ودر بعضی موارد هم می توانند ویژگی های مفیدی به محصول ببخشند که حتی در شرایط طبیعی هم در مواد غذایی یافت نمی شوند.

در پاسخ به این نیاز سازندگان آب میوه ونوشیدنی های میوه دار گزینه آب میوه های غنی شده ا سرلوحه کار خویش قرار  داده اند. به عنوان نمونه برند تروپیکانای شرکت پپسی محصول جدیدی را تحت عنوان Tropicana Essentials Probiotics روانه بازار کرده است. این خط تولید محتوی صددرصد آب میوه همراه با یک میلیارد باکتری پروبیوتیک در هر واحد نوشیدنی است.

در این محصول ادعا شده که هیچ شکرافزوده ای به کار نرفته و ویتامین c موجود در آن بیش از نیاز روزانه است.

ویاماری براین باور است که غنی سازی تاثیرمهمی در روند تولید گذاشته است. مصرف کنندگان در جست وجوی نوشیدنی هایی هستند که ورای رفع تشنگی باشند و نوآوران این عرصه همواره فراتر از تقاضاهای معمول می نگرند. تقاضاهایی نظیر تقویت ارزش غذایی ، کمک به رفع خستگی و پس از ورزش و تقویت انرژی از طریق غنی سازی یا ادغام مواد ( برای شما بهتر است) ، غیر منتظره وجدید.

فروش آب میوه های یخچالی غنی شده سال به سال 5/7 درصد در حال افزایش است در حالی که فروش آب میوه های غنی شده با ماندگاری بالا سالانه 7/17 درصد افزایش یافته است. طبق گزارش مندزی مصرف کنندگان جوان تر به عنوان اولین نسل هزاره جدید چیزی فراتر از آب میوه های سنتی خواهانند. آن ها متقاضی آب میوه هایی هستند که با ترکیبی از طعم های مختلف هم مغزی و هم خوش مزه باشند .  با این وجود تولید کنندگان هم از خود مقاومت نشان می دهند و در تلاش برای ایجاد تنوع در محصولات جدیدشان هستند.

طعم های گرمسیری مانند انبه و آناناس در میان مصرف کنندگانی که به دنبال جایگزین های سالم خلاق و عجیب وغریب هستند جذابیت روبه فزاینده ای پیدا کرده است.

شرکت گرینزدیلی واقع در اوستین تگزاس در پاسخ به این تقاضا برای ترکیب طعم های ویژه با فوائد غذایی محصول جدیدی تحت عنوان Green Ade معرفی کرده است که یک خط تولید آب میوه های سبز فشرده وسرد است. این خط تولید ارائه دهنده طعم های لیمونادی جدیدی نظیر Watermelon – Hibiscus Ade است. هر طعمی با مکمل های تغذیه ای و غنی از جلبک های دریایی تقویت شده است. مکمل هایی مانند کلرلا(chlorella)  و باکتری های اسپیرولینای Blue Majik به طوری که هر ظرف محتوی 65 مکمل غذایی جداگانه است.

سازندگان آب میوه ونوشیدنی های میوه دار در مسیر پیششرفت همواره با چالش هایی مواجه خواهند شد اما نوآوری در عرصه تولید محصولات جدید تقریبا می تواند کلید موفقیت به حساب آید.

مبارزه برای بدست آوردن سهم بیشتری از شکم مردم سخت ودشوار است! این نبرد میان CPG ها ( انبوه سازان) و QSR ها (رستوران ها با خدمات سریع) وحتی فراتر از آن هم کشیده شده است. بازاریاب های آب میوه ونوشیدنی های میوه دار هم تحت همین فشار رقابتی قرار دارند. برای ماندن در عرصه رقابت بازاریاب ها نیاز دارند تا چسبیده به نیازهای در حال تکامل مصرف کنندگان یعنی خواسته ها و رفتار آن ها باقی بمانند.

ویاماری در ادامه عنوان می کند: این شاخه از صنایع نوشیدنی به رشد و تکامل خود ادامه خواهد  داد در این مسیر نکات لازم برای دست یابی به محصولات کاربردی تر و سالم تر را ایجاد خواهد کرد.آب میوه ها فرصتی ارزان و سریع برای ارضاء اشتیاق ذائقه هستند و به سرعت این کار را انجام می دهند و میتوانند نیازهای تغذیه ای مصرف کننده را برآورده سازند. بازاریاب ها باید روی این فوائد و با هدفمندی بسیار بالا سرمایه گذاری کنند.

این نوشته تلخیصی از مقاله ای است که نخستین بار در ژانویه 2017 در مجله صنعت نوشیدنی چاپ شده است . مقاله اصلی گزارش و نوشته ای از خانم آماندا دل بوئونو و این تلخیص توسط سارا کندی انجام شده است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

IRANBEV Media Ltd 2018©