بسته بندي در صنايع بهداشتي و آرايشي

Libby White از شرکت بسته بندي اروپا در گفتگو با خبر گان بسته بندي در صنايع دارويي تقاضاي موجود و نوآوري هاي اخير در اين صنعت را مورد بحث و بررسي قرار داده است.

به گفته ويژن گين، يک شرکت مستقل تحقيقاتي متخصص در زمينه بازار بسته بندي صنايع دارويي، در گزارش خود در زمينه بسته بندي در صنعت دارويي و بهداشتي 2013-2023. حجم سرمايه در گردش در صنايع بسته بندي محصولات بهداشتي و آرايشي تا پايان سال 2013 رقم 96.2 ميليارد دلار را به خود اختصاص داده است.

بازار بسته بندي در صنايع بهداشتي و آرايشي مدام در حال تحول در اثر تغييرات در تقاضاها و رويه هاي کاري است. عواملي مانند افزايش استفاده از محصولات يکبار مصرف، جمعيت در حال پير شدن، افزايش مداوم قيمت مواد اوليه، نقل و انتقال و انرژي، فشار هزينه بر تامين کننده گان مواد اوليه، تاثير قوانين و مقررات، تمايل به برون سپاري کل فرايند بسته بندي،تمايل بازار به بسته بندي هاي مقاوم در برابر کودکان و بسته بندي هايي غير قابل دستکاري. در اين ميان کشورها به طور مداوم در حال افزايش سرمايه گذاري در توسعه داروها و مواد جديد و بهبود يافته بهداشتي هستند و پروژه هاي ويژن گين در زمينه بررسي توسعه متناسب صنعت بسته بندي براي پاسخ دهي به اين تغييرات به منظور تسهيل توسعه و رشد بازار است. به تمام اينها بايد نوآوريهايي را اضافه کرد که تنها بر اساس سليقه مشتري، و نگراني هاي زيست محيطي طراحي شده اند. همين نوآوري ها فرصتهاي جديد و جالبي را به بازار در اين صنعت عرضه مي کنند.

کپي برداري و جعل
کپي برداري و جعل غير قانوني در صنعت بسته بندي صنايع بهداشتي و آرايشي يک نگراني بين المللي است. تا جايي که هر ساله حدود 10 درصد بازار کل مواد دارويي توسط همين مساله ضايع مي گردد.
صاحب منصبان و قانون گذاران بر اين مساله صحه مي گذارند و آن را به عنوان چالشي جدي مطرح مي کنند. اين مسئله تا جايي جدي است که هم اکنون در ايالت متحده برنامه جامعي براي مبارزه و از ميان بردن اين مشکل به صورت لايحه اي تحت عنوان «لايحه جستجو و رديابي» در صنعت دارويي تحت بررسي است. بر اساس اين لايحه تمام توليد کنندگان موظف به استفاده از يک سيستم رديابي الکترونيک محصول که به عنوان Serialisation شناخته مي شود خواهند شد. هدف اين سيستم افزايش امنيت و کاهش تهديد کپي برداري و جعل تا سال 2015 است.

به هر حال در چنين شرايطي، سازمانهاي هوشمند و آگاه بايد پيش از تصويب و هجوم تمام توليد کنندگان براي نصب اين سيستم به فکر باشند. شرکت هماهنگ کننده بسته بندي (Packaging Coordinators, Inc (PCI يک سازمان بين المللي است که هدف اصلي آن مبارزه با جعل دارو است و بر همين اساس به تمام شرکتها در نصب و راه اندازي سيستم Serialisation کمک مي کند.
عرضه توانمندي هاي PCI در اين زمينه به مشتريان کمک مي کند تا بتوانند با يک روش ساده و منعطف اين تکنولوژي را در گستره وسيعي از انواع بسته بندي استفاده کنند. اين شرکت تخصصهاي خود در زمينه هاي بسته بندي ويژه قابل رديابي براي محصولات مختلف بيو شيميايي و دارويي را به بازار در اين صنعت عرضه مي کند.

 

پيروي از قانون
پيروي از قوانين دارويي مسئله اي است که از نظر اهميت در حال رشد است، همانطور که Catherine Winckler از شرکت Switch United اظهار مي دارد: در ايالات متحده آمريکا تخمين زده مي شود که سالانه 125000 نفر با بيماري هاي قابل درمان ميميرند چرا که داروهايشان را به درستي مصرف نمي کنند.

بر همين اساس Switch United، که مقر اصلي آن در ونکوور کانادا است، تکنولوژي «ماشة داستان»(Story Trigger) را توسعه داده است. با استفاده از تکنولوژي پردازش تصوير اين اپليکيشن، به دارنده گان گوشي هاي هوشمند همراه اجازه مي دهد به محتويات بسته بندي در فروشگاه و کاربردها و شيوه هاي استفاده از آن دسترسي داشته باشند. حاصل استفاده از اين تکنولوژي به دست آوردن دانش دقيق و قابل اعتماد در مورد محصول مورد نظر به شيوه اي جالب و فرح بخش با استفاده از رسانه هاي تصويري و غيره خواهد بود.
اين نرم افزار هدف اصلي اش پاسخ به دو جنبه اصلي آمار فوق الذکر است. يک، نياز به وجود اطلاعات قابل فهم و دقيق براي همه در مورد تمام محصولات آرايشي و بهداشتي به منظور فراهم آوردن زمينه يک خريد درست؛ و دوم، ارائه اطلاعات و دستور العمل هاي کاربردي و ساده در زمينه طرز استفاده صحيح از محصول خريداري شده.

Catherine Wincklerمي پرسد: «چه اتفاقي مي افتد اگر من بتوانم چاپ با کيفيت محصولات آن سوي گيشه داروخانه را همانطور که به راحتي ميتوانم اندازه قلم نوشته کتاب الکترونيک خود را تنظيم مي کنم ببينم؛ يا شايد هم بهتر، چي مي شود اگر من بتوانم يک ويديوي جذاب در زمينه طرز صحيح استفاده از محصول دارويي رو ببينم و به اين طريق از استفاده بيشاز حد دارو خودداري کنم و يا بدتر از اون در استفاده از داروي خودم و يا يکي از عزيزانم اشتباه کنم؟»
او در ادامه مي افزايد: «در واقع، هدف اين تکنولوژي استفاده از دانش و توانمندي هاي اکنون ما در ارتباط با صفحه نمايش که در استفاده از تلوزيون و بازي هاي رايانه اي به دست آمده است و به کارگيري دانشي است که ما در باره جلب نظر مخاطب داريم براي جلب نظر مصرف کننده گان کالاهاي بهداشتي و سلامت است تا بتوانيم به درستي بفهميم که آنها از چه محصولاتي استفاده مي کنند تا به ايشان شيوه درست آن را بياموزيم (از محصولات مکمل گرفته تا داروهاي اصلي). کليد اصلي استفاده درست از محصولات مرتبط با سلامتي است. ما معتقديم که با نگاه کردن به جعبه به عنوان بيانگر کيفيت محصول مشتري ميتواند به «ماشه داستان» اعتماد کند، و از اين طريق نرم افزار ما تبديل خواهد شد به يک منبع معتمد در اطلاعات محصولات سلامتي.»
همچنين در همين زمينه و براي ايجاد راحتي براي مصرف کننده، شرکت Stplastics، که يک SME صنعتي است کار طراحي، توليد، و بازاريابي نوآوري ها و محصولات فني را که از پلاستيک تزريقي درست شده اند انجام ميدهد. اين شرکت اخيرا قراردادي را با شرکت آلماني با مسئوليت محدود Mexacare براي تامين بسته بندي هايشان به امضاء رسانده است. شرکت مکزاکر که متخصص توسعه و توليد تست هاي سريع پزشکي (مثل قند خون و تست حاملگي) است خودش تامين کننده شرکت Arznemittel Ag است. اين شرکت يکي از بزرگترين توليد کننده گان دارو در جهان است.

تست هاي تشخيص پزشکي توليد شده توسط Mexacare بر اساس فرض سادگي در استفاده و فهم نتايج طراحي و توليد مي شوند (چه در خانه و چه در مراکز درماني) و نتايج تست بايد به سرعت انجام شوند. با توجه به همين نکته تيم طراحي در Stplastics شروع به طراحي بسته بندي هاي جديدي کردند که بتواند اين تقاضا را پاسخ گويد. در همان حال اين تيم برخي نکته ها را با هدف بهبود تجربه مصرف کننده مانند سطح زيرين کاملا صاف براي دستگاه چند کاره و يکبار مصرف توليدي Mexacareدر طراحي دخيل کردند که شامل يک نيشتر ايمن براي سوراخ کردن انگشت، نوار تست (که در لانه طراحي شده توسط Stplastics جاي مي گيرد)، يک بطري کوچک رقيق کننده، و تعبيه تنها يک نقطه باز شونده در دستگاه به منظور جلوگيري از اشتباه در استفاده مي شود. شکل دايره اي اين بسته استفاده از آن را بسيار راحت مي کند، يک پايه کوچک زير دستگاه که ثبات دستگاه را در خلال صبر براي نتيجه بهبود مي دهد، بخش نمايشگر نتايج به طور کامل پوشيده و محافظت شده است، همين نکته از نوار تست در برابر گرد و غبار و احتمال آلودگي نمونه به باکتري هاي مختلف جلوگيري مي کند. صفحه نمايش دستگاه به ميزان قابل ملاحظه اي بهبود يافته است. جنس بخش بالايي براي افزايش کنتراست نسبت به بخش شفاف تغيير پيدا کرده است. همين نکته به مصرف کننده اجازه مي دهد تا نتيجه آزمايش خود را به سرعت تشخيص دهد و شبهه اي باقي نماند. دست آخر، به پوشش اين صفحه نمايش حالت ذره بيني داده شده است تا خواندن نتايج آزمايش را تسهيل کند.

 

همگرايي
همگرايي در سالهاي اخير نقش عمده اي را در رشد بازار دارو و مواد ديگر در دسته داروها داشته است، مانند مواد آرايشي، مواد غذايي و مکملها، و ساير داروهاي بدون نياز به تجويز پزشک. اين نياز عمدتا در اثر رکود اقتصاد و رقابت بالا در اين صنايع دو چندان شده است. اين جنبه ها تاکيد بيشتري بر نياز به همکاري ميان بخشهاي مختلف صنعت با هم دارد تا از اين راه سازمانها قادر به سرمايه گذاري در حوزه هاي جديد سود آور شوند.
شرکت PCI در موقعيت بهينه براي بردن يک دارو از ليست تجويزي ها به ليست غير تجويزي ها قرار دارد و در چند سال اخير چندين مورد همگرايي موفق و مهم داشته است.
با پيش بيني هجوم شرکتهاي دارويي به بازار داروهاي غير نسخه اي PCI با يک شرکت طراح بسته بندي شروع به همکاري کرد تا بتواند در موقع مورد نظر راه حل هاي بهينه را براي بازار پر رقابت مواد دارويي ارائه دهد. يکي از آخرين دستاوردهاي اين شرکت بسته جيبي است، که از يک طرف باز مي شود و دسترسي به دارو (قرص) را به راحتي فراهم مي کند. در اين بسته همچنين يک برگه شامل اطلاعات مورد نياز مصرف کننده در مورد نحوه استفاده از بسته بندي و دارو قرار داده شده است.
صرف نظر از اطمينان از درست مصر ف شدن دارو توسط مصرف کننده، طراحي اين بسته بندي جديد به گونه اي است که استفاده از آن براي هر مصرف کننده اي ساده و راحت باشد. تا همين الان چندين شرکت مطرح دارويي از اين راه حل در بسته بندي محصولات خود استفاده مي کنند.

 

راه حلهاي پايدار (از ديدگاه زيست محيطي)
TrakRap که يک شرکت بسته بندي خلاق در Lancashir بريتانيا است يک راه حل پايدار به شرکت EM Pharma که توليد کننده محصولات بهداشتي است براي جايگزيني بسته بندي هاي کنوني ارائه داده است.راه حل اين شرکت شامل جايگزيني بسته بندي پلاستيک انقباضي با نوع کششي آن مي شود. اين راه حل مصرف انرژي را به ميزان قابل توجهي پايين مي آورد و در عين حال سرمايه بر هم نيست.
TrakRapاز لايه هاي بسته بندي پليمر کاملا قابل بازيافت با نامBespok و از چسب براي بسته بندي استفاده مي کند که در اين روش تونل هاي حرارتي حذف مي شوند و 90 درصد در مصرف انرژي در بخش بسته بندي کاهش داده مي شود. علاوه بر تمام اين مزايا با حذف تونل حرارتي بسته بندي مواد اشتعال زا و کم ثبات راحت تر مي شود. سيني هايي که TrakRapاستفاده مي کند يک طراحي خلاقانه از Reel Vision است. جنس اين سيني ها مصرف ورقه هاي کارتن را به ميزان 40 درصد کاهش مي دهد. حاصل اين فرايند که بسته بندي 100 درصد قابل بازيافت و سبکتر است.

مدير عامل EM Pharmaمي گويد: «بسته بندي مرحله دوم براي بخش دارويي يک چالش قابل توجه است. و اين با توجه به توليد مداوم محصولات جديد است که به خودي خود بر اساس ويژگي هاي خاص هر محصول نياز به يک بسته بندي جديدي دارد.در اين ميان ماشين آلات بسته بندي قابل هماهنگي يعني نصب ماشين آلات کمتر و دردسر هاي کمتر. اخيرا نگرانيهاي زيست محيطي در استفاده از سيني هاي RPETبيش از ميزان قابل قبول رسيده بود، پس ما نياز به يک شيوه بسته بندي جديد داشتيم که در عين حلا که از محصول محافظت مي کرد اين نگراني ها را هم پاسخ مي داد».
مدير عامل TrakRapمي گويد: تعداد مشتريان ما در حال افزايش است و ما خوشحال مي شويم که EM Pharmaدر آن ليست باشد. فشار فزاينده از طرف مشتريان و مقررات اتحاديه اروپا به طور فزاينده اي شرکتها را به تنها ارائه دهنده و يا از معدود ارائه دهندگان چنين خدماتي يعني TrakRapمي فرستد.»

 

انعطاف در توليد
رفته رفته و هر چه بيشتر شرکتها امروزه علاقمند به ايده هايي هستند که توليد منعطف را برايشان ممکن کند. ايده هايي که به آنها اجازه مي دهد بسته هاي با اندازه هاي کوچک و يا چند موادي را با شکل بندي هاي متنوع به طور کارآمدتري پر کنند.
يکي از شرکتهاي متخصص بسته بندي در صنايع دارويي با تخصص ويژه در بطري هاي شيشه ايبه نام SCHOTT به تازگي مفهوم جديدي در توليد بطريهاي شيشه اي کوچک آماده مصرف به نام AdaptiQرا توسعه داده است. اين شرکت در جريان توسعه اين فن آوري با شرکتهاي دارويي از نزديک همکاري داشته است و خصوصيات تکنولوژي جديد را بر اساس نيازهاي شرکتهاي توليد کننده مواد دارويي توسعه داده است. AdaptiQشامل يک آشيانه و تيوبهاي ويژه اي است که طراحي آنها بگونه ايست که هر آشيانه بتواند تا 100 تيوب را در خود جاي دهد. اين بسته بندي به کارخانه توليد دارو به صورت استريل تحويل داده مي شود. پس از تحويل کارخانه مي تواند به راحتي از اين بسته در خط پرکني خود استفاده کند. بر همين اساس ديگر کارخانه داروسازي نيازي به هيچ کدام از مراحل پريفرم ندارد.
آنچه اين ايده را منحصر به فرد مي کند طراحي ويژه آشيانه ي آن است، که بر خلاف ديگر راه حلهاي موجود در بازار، ميتوان بدون خارج کردن بطري ها از آشيانه شان تمام مراحل پرکني –شامل خشک کردن سرد، وزن کردن، و سرپوش گذاري- را به راحتي انجام داد. گذشته از سادگي فرايند هدف اصلي محافظت از نگهدارنده هاي شيشه ايست، که در اين حالت نه با هم تماس خواهند داشت و نه با دستگاه پرکننده که ريسک ايجاد اختلال و آسيب به بطري هاي را به ميزان قابل توجهي کاهش مي دهد. معرفي اين فن آوري به بازار بر اساس برنامه براي سه ماهه سوم سال 2014 برنامه ريزي شده است و بنا است با فرمتهاي مشهور ايزو 2R و 4R شروع شود. پيش بيني مي شود که فرمتهاي ديگر ايزو از 2 تا 30 ميليگرم رفته رفته به بازار عرضه شوند. برنامه شرکت اين است که نمونه هاي اوليه را تا آخر اکتبر سال 2013 در دسترس متقاضيان قرار گيرد.

بر اساس توضيحات GregorDeutschle، مدير توليد کارخانه، تکنولوژي يا نوآوري AdaptiQشرکت SCHOTT سه مزيت ويژه دارد: «شرکتهاي دارو سازي قادر خواهند بود به تقاضا هاي متغيير بازار با سرعت بيشتري پاسخ گويند اگر بتوانند از يک خط توليد براي انواع اندازه و شکل بطري استفاده کنند. علاوه بر اين ميتوان از طريق کوتاه کردن فرايند و کاهش پيچيدگي پروسه ها در هزينه ها به ميزان قابل توجهي صرفه جويي کرد. با استفاده از اين تکنولوژي ديگر نيازي به سرمايه گذاري بر اتاق هاي تميز، ماشينهاي شوينده ويژه، و تونل هاي استريليزيشن، و هزينه تعمير و نگهداري اينها نيست.»

در کنار تمام اينها ميتوان به جلوگيري از برخورد شيشه ها با هم اشاره کرد: با توجه به اينکه تمام شيشه ها به طور ايمن در داخل آشيانه محکم شده اند، ديگر در اثر تکانهاي نا خواسته شيشه ها چپ نمي شوند، از بسته بيرون نمي افتند و با هم برخورد نمي کنند که نرخ بازگشت يا محصولات مرجوعي را کاهش مي دهد. و در کنار آن زيبايي بسته بندي محصولات را افزايش مي دهد.

گروه Marchesini هم براي پاسخ به نياز موجود در انعطاف توليد ايده هايي را ارائه کرده است. اين شرکت خطي را توسعه داده است که با سرنگهاي شيشه اي همراه با سوزن که در يک قلاف پلاستيکي محافظت مي شود کار مي کند. سوزن پيش از ورود سرنگ به اين خط به وسيله ماشين کورميا مدل APS2 بر سرنگ سوتر مي شود. به اين صورت که پس از آنکه سرنگها که از ماشين بررسي رد شده اند به وسيله تکنولوژي جديد بدون تماس با هم بر چرخ و فلک مرکزي سوار مي شوند. بر اين چرخ و فلک سوزنها سوار سرنگ مي شوند و سرنگها به چرخ و فلک بعدي انتقال داده مي شوند که در پوش پلاستيکي –که بصورت آماده به ماشين خورانده شده است- بر آنها سوار مي شود. در مرحله بعدي سرنگ کامل و آماده وارد غلاف پلاستيکي مي شود و سرپوش مي خورد.

در بخش خروجي ماشين، سرنگها، بسته بندي شده در غلافهايشان به بخش ورودي ماشين کارتنينگMA320 وارد مي شوند. سيستم ورودي اين ماشين شامل دو راه حل رباتيک توسعه داده شده توسط Marchesini است با نام «RoboCombi». اين ماشينها هر کدام از پيشرفته ترينها در زمينه کار با سرنگها هم از نظر سرعت و هم از نظر اندازه هستند. اولين ماشين از دو ماشين RoboCombi درست پس از ماشين اسمبل قرار دارد که سيلندرهاي حاوي سرنگ هاي اسمبل شده را برمي دارد و آنها را در نوار نقاله ظرفي قرار مي دهد به طوري که هر سيلندر در جهات 180 درجه مخالف سيلندر قبلي قرار داشته باشد. در پايان تسمه ماشين دوم RoboCombi قرار دارد که در هر برداشت چندين ظرف را بر مي دارد و آنها را بر روي تسمه ماشين کارتنينگ در جهتهاي مخالف قرار مي دهد. پس از آن ظروف در کارتن قرار مي گيرند و يک ماشين برچسب زني از بالا MF910MINI در پايان خط درب کارتن ها را مي بندد.

با استفاده از تکنولوژي روباتيک پيشرفته و انعطافپذيري ماشينها در اندازه و سرعت، Marchesini قادر استخطوطي را به مصرف کننده گان براي استفاده در هر دو مرحله بسته بندي سرنگهاي از پيش پر شده با سرعت بيش از 400 قطعه در دقيقه ارائه دهد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

IRANBEV Media Ltd 2018©