تقاضاي رو به رشد ماءالشعير در آمريكاي لاتين (مكزيك، برزيل، كلمبيا و ونزوئلا)

 مكزيك

كشور مكزيك با قريب به 120 ميليون نفر جمعيت، سرانه مصرف بالايي در حدود 60 ليتر ماءالشعير را به ثبت رسانده است

در حالي كه در 5 سال گذشته به طور ميانگين 5/3 درصد رشد داشته است. پيش بيني مي شود كه گسترش و توسعه مصرف ماءالشعير با نرخ ميانگين 3/1 درصد در هر سال تداوم يابد. در سال 2010 كشور مكزيك دويستمين سال استقلال خود از اسپانيا را جشن گرفت. بحران مالي جهاني در سال 2009 و بحران هاي مالي همسايه مكزيك يعني ايالات متحده بر صنعت توليد ماءالشعير اين كشور نيز تاثير بسزايي داشته است. اين همسايه جنوبي ايالات متحده با فروش داخلي 65 ميليون هكتوليتر و صادرات 18 ميليون هكتوليتر ماءالشعير در مجموع توليدي بالغ بر 83 ميليون هكتوليتر داشته است. با اين ميزان توليد، كشور مكزيك در سال 2009، جايگاه چهاردهم بزرگ ترين توليد كنندگان ماءالشعير را به خود اختصاص داده است. اين كشور در ميان كشورهاي آمريكاي لاتين پس از برزيل در جايگاه دوم قرار دارد. در اين كشور برند Heineken سهم 42 درصدي از بازار ماءالشعير در اختيار دارد و Modelo (Inbev)، 58 درصد از بازار را به خود اختصاص داده است. تقاضاي داخلي بر روي برندهاي ملي كشور مكزيك تمركز يافته است. ماءالشعيرهاي lagers و pilsner محبوب ترين در ميان مشتريان هستند كه سهم 85 درصدي از فروش اين محصول را در داخل مكزيك در اختيار دارند. واردات ماءالشعير كمتر از 2 درصد حجم فروش ماءالشعير در اين كشور را تشكيل مي دهد. در حدود چهار پنجم تمامي ماءالشعيرها توسط خرده فروشي ها به فروش مي رسد. مصرف كنندگان مكزيكي به ميزان شگفت آور و غير عادي نوشابه غيرالكلي مصرف مي كنند. ميزان توليد نوشابه در مكزيك، تقريبا 150 ميليون هكتوليتر است كه البته كمترين ميزان رشد را در ميان تمامي نوشيدني ها دارد و در حال حاضر اين ميزان رشد به كمتر از 8/0 درصد رسيده است.

برزيل

بازار ماءالشعير برزيل هم‌چنان در حال رشد است. بعد از سال 2005، كشور برزيل به چهارمين كشور بزرگ توليد كننده ماءالشعير پس از چين، ايالات متحده و روسيه بدل شد و جايگاه آلمان را در اين رتبه بندي گرفت. پيش از آن در سال 2004 ، برزيل بزرگ ترين توليد كننده ماءالشعير در آمريكاي جنوبي بود كه تنها 85 ميليون هكتوليتر ماءالشعير توليد مي كرد.

در سال 2006، خروجي توليد ماءالشعير از مرز 100 ميليون هكتوليتر گذشت و مطابق با آمار يورو مونيتور به 120 ميليون هكتوليتر  در سال 2009 افزايش يافت. پيش بيني مي شود كه ميزان توليد ماءالشعير در كشور برزيل تا پايان سال 2011 به 130 ميليون هكتوليتر برسد. در طول بازه 8 ساله از سال 2004 تا سال 2011، درآمد حاصل از فروش ماءالشعير دو برابر شد يعني از 4/7 ميليارد reais (در حدود 9 ميليارد يورو) به 35 ميليارد reais (در حدود 5/17 ميليارد يورو) رسيد.

در كنار افزايش ميزان توليد ماءالشعير، افزايش قيمت آن نيز در حصول درآمد ذكر شده، موثر بوده است. در سال 2010، بهاي يك ليتر ماءالشعير به طور ميانگين 60/2 reais يعني حدود 30/1 يورو بود.

 

رشد اين صنعت به واسطه جام جهاني

به واسطه برگزاري جام جهاني فوتبال در آفريقاي جنوبي، مصرف ماءالشعير در حدود 5/8 درصد در سال 2010 افزايش يافت. در سال 2011 پيش بيني مي شود كه اين ميزان رشد اندكي كاهش يابد اما هم‌چنان با ميانگين 5/5 درصد، رشد آن تداوم خواهد داشت. اين كاهش نرخ رشد مدت زمان طولاني پايدار نخواهد بود چرا كه كشور برزيل در سال 2014 ميزبان جام جهاني فوتبال و در سال 2016 ميزبان بازي هاي المپيك خواهد بود. اين رويدادهاي ورزشي مصرف ماءالشعير را به شدت افزايش خواهد داد همان‌طور كه كارناوال هاي ساليانه در اين كشور به رشد مصرف ماءالشعير منجر شده است.

چهار روز اوج كارناوال به تنهايي 4 درصد از توليد ساليانه ماءالشعير در برزيل را مصرف مي كند. در 3 ماهه تابستان يعني در ماه هاي دسامبر، ژانويه و فوريه، يك سوم توليد ساليانه مورد مصرف مردم برزيل قرار مي گيرد.

  

كلمبيا

سه چهارم جمعيت اين كشور در پايتخت آن زندگي مي كنند. كلمبيا يكي از اقتصادهاي داراي رشد بسيار سريع در منطقه آمريكاي جنوبي است. از سال 2002 ، سرمايه گذاري مستقيم خارجي در كلمبيا چهار برابر شده است، در حالي كه صادرات 175 درصد رشد كرده است. به دليل بحران مالي جهاني، اقتصاد كلمبيا نيز متحمل زيان و ضرر اندكي در سال 2009 شد. رشد GDP توليد ناخالص ملي از 5/3 درصد در سال 2008 و 5/6 درصد در سال 2007 به 1 درصد در سال 2009 رسيد.

اما در 3 ماهه اول سال 2010، اقتصاد كلمبيا با 4/4 درصد رشد دوباره در مسير رشد قرار گرفت.

از سوي ديگر تورم در كلمبيا در سال 2009 به يك ركورد تاريخي و به كمترين ميزان يعني 2 درصد رسيد در حالي كه مقدار تورم در سال 2008، 67/7 درصد برآورد شده بود. بعد از كشور برزيل، كلمبيا با داشتن 44 ميليون نفر جمعيت، پرجمعيت ترين كشور آمريكاي جنوبي است. سه چهارم اين جمعيت در شهرهاي مهم مركزي اين كشور زندگي مي كنند. بوگوتا پايتخت كشور كلمبيا، مركز صنعتي و فرهنگي اين كشور نيز به شمار مي رود و در ارتفاع 8600 پايي از سطح دريا قرار دارد. اين شهر در حدود 7 ميليون نفر را در خود جاي داده است. كلمبيا به دو منطقه به نام هاي Andes, carribbean تقسيم شده است و اغلب جمعيت كلمبيا در اين مناطق زندگي مي‌كنند و جمعيت در شرق اين كشور از تراكم بسيار كمتري برخوردار است. در مناطق آند و كارائيب اغلب شهرها جمعيتي بيش از يك ميليون نفر دارند، ازجمله Medellin , cali و Barranquilla بوگوتا نيز در همين منطقه قرار دارد. به علاوه تعداد بسياري مراكز منطقه‌اي وجود دارد كه هر يك خانه هاي چند صد هزار نفر است.

مطابق گزارش موسسه بين المللي يورومونيتور، بازار نوشابه هاي سبك غير الكلي در كلمبيا در سال 2010، نزديك به 30 ميليون هكتوليتر برآورد شد كه سرانه مصرف 68 ليتري را براي اين كشور به ثبت مي رساند. بازار نوشابه در كلمبيا با ميانگين رشد ساليانه دو درصدي تا سال 2014 به رشد خود ادامه خواهد داد. سهم اين بازار به طور مساوي بين postoban و femsa كه داراي تاييديه كوكاكولا است، تقسيم شده است. درصد كمي نيز به برندهاي كوچك تري چون Bigcola و Vie تعلق دارد.

 

ونزوئلا

وضعيت اقتصادي ونزوئلا در حال حاضر چندان مطلوب به نظر نمي رسد. نرخ تورم اين كشور از سال 2009 همچنان 30 درصد باقي مانده است. GDP( توليد ناخالص ملي) 3/3 درصد در سال 2009 كاهش يافت و در سال 2010 اين كاهش به 6 درصد رسيد. در حالي كه پيش بيني ها نشان مي دهد در سال 2011 يك درصد ديگر از توليد ناخالص ملي ونزوئلا كاسته خواهد شد. نرخ بيكاري در اين كشور بسيار بالا است و حتي با وجود ذخيره نفتي بالا شرايط اقتصادي مناسبي را تجربه نمي كند.

ميانگين نرخ ساليانه رشد بازار ماءالشعير در اين كشور 4/2 درصد است و در مجموع در سال 2010، 25 ميليون هكتوليتر ماءالشعير در اين كشور به فروش رسيده است. پيش بيني ها حاكي از افزايش اين ميزان به 27 ميليون هكتوليتر در سال 2014 است. توليد نوشابه نيز در سطح مشابهي با توليد ماءالشعير قرار دارد اگر چه نرخ رشد آن كمتر و در حدود 6/1 درصد است. در مقام مقايسه توليد آب بسته‌بندي شده بسيار كمتر است و در سال 2010 تنها 5 ميليون هكتوليتر بوده است.

آب ميوه نيز در شرايط مشابهي با آب بسته بندي شده قرار دارد. نرخ رشد ساليانه بازار آب ميوه در ونزوئلا 1/3 درصد است. در حالي كه بازار آب بسته بندي شده با نرخ ساليانه 1/4 درصد در اين كشور در حال رشد است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

IRANBEV Media Ltd 2018©