رشـد بازار آب سبزيجـات و نوشيدنـي هاي ميـوه دار (اسموتـي)

گرايش به محصولات با برچسب پاک و عملکردي، منجر به رشد بازار آب سبزيجات و نوشيدني هاي ميوه دار (اسموتي) شده است.

مصرف کنندگان به دنبال نوشيدني هايي بدون شکر افزوده، عملکردي و با محتويات پاک و سالم هستند. اين موضوع چالش هايي را پيش روي بعضي از سازندگان آب ميوه قرار داده است.

با افزايش تقاضاي مصرف کنندگان براي محصولات «براي شما بهتر است»، کارشناسان براين باورند که شاخه نوشيدني هاي ميوه دار و آب ميوه با چالش هاي ويژه اي روبه رو شده است و توليد کنندگان براي ابقا و نگه داري سهم خود در بازار نوشيدني در حال تلاش و مبارزه هستند. سوزان وياماري معاون بخش رهبري فکر موسسه پژوهش و مطالعات آماري شيکاگو (IRI) اشاره مي کند که در سال گذشته بخش آب ميوه و نوشيدني هاي ميوه دار با چالش مواجه بوده است.

کاهش حجم 8/1 درصد و افزايش فروش(به دلار) تنها 8/0 درصد بوده است. بخش کنستانتره شاهد بيشترين افت بوده (کاهش حجم 8/49 درصدي و افت فروش تا 1/24 درصد) در حالي که قوي ترين بخش، مربوط به  بطري هاي آب ميوه بوده آن هم با کاهش حجم 5/0 درصدي و افزايش فروش 2/2 درصدي.

اين ارقام بازتاب دهنده افزايش گرايش مصرف کنندگان به محصولات «براي شما بهتر است» و نيز محصولات تازه است هر چند که عوامل بسيار زياد ديگري هم وجود دارند. موسسه بين المللي يورومونيتور شيکاگو هم در گزارش ماه مارس 2016 خود به اين موضوع تحت عنوان «آب ميوه در آمريکا» اشاره کرده و توضيح داده است که اين افت به مقدار قابل توجهي ماحصل روي گرداني مصرف کنندگان از شکر و مواد مصنوعي است.

شکر بالاي موجود در بسياري از آب ميوه ها باعث روي گرداني مصرف کنندگاني شده است که نگران سلامتي خودشان هستند. اين گرايشات تاثيرات مخربي به خصوص در آب ميوه هايي داشته است که صد درصد آب ميوه نيستند چرا که توليد کنندگان اين دسته از محصولات، تمايل بيشتري به افزودن شکر به فهرست مواد تشکيل دهنده محصولات شان دارند. طبق همين گزارش يورومونيتور، آب پرتقال تقريبا با اختصاص دادن 37 درصد از سهم فروش در سال 2015 محبوب ترين آب ميوه در ايالات متحده آمريکا بوده است. البته در اين گزارش آمده به دليل کاهش محصول پرتقال ايالت فلوريدا به علت روي آوردن به مرکبات سبز بهاي واحد پرتقال افزايش يافته و در نتيجه مصرف کننده براي جايگزيني نوشيدني هاي غير الکلي گازدار به ساير آب ميوه ها تمايل نشان داده اند.

علاوه براين مصرف کنندگان شروع به روي آوردن به محصولات ممتاز کرده اند که اين موضوع نيازمند پرداخت هزينه بيشتر است. يورومونيتور گزارش داده است که اسموتي ها، آب نارگيل و آب ميوه هاي خاص و عجيب و غريب به دليل داشتن موقعيت ممتاز بيشتر در جلب توجه مصرف کنندگان موفق بوده اند.

براساس گزارش موسسه پژوهش و مطالعات بازاريابي مينتل شيکاگو (mintel) افزايش رقابت ميان نوشيدني هاي انرژي زا و ساير نوشيدني هاي کاربردي چالش ديگري است که در اين شاخه به چشم مي خورد.

شرکت پژوهش بازار در گزارش اکتبر 2016 خود تحت عنوان «آب ميوه ونوشيدني هاي ميوه دار» اشاره مي کند: يکي از بزرگ ترين بازارهاي نوشيدني غير الکلي روي رقم 20 ميليارد دلار متوقف شده است. همانند ساير پيشروان در عرصه نوشيدني هاي غير الکلي (نوشيدني هاي غير الکلي گازدار و نيز لبنياتي) اين شاخه هم سهم بيشتري به ساير نوشيدني هايي که طعم و نوآوري هاي عملکردي دارند واگذار کرده است. نوشيدني هايي که شکر کم تر وکالري پايين تري دارند.

جداي از اين موضوع گزارش ميتل نشان مي دهد که اين شاخه  به دليل کاهش مصرف پراکنده نوشيدني نيز با چالش مواجه است. هر چند که مصرف آب ميوه هاي محتوي 100 درصد آب ميوه،  66 درصد مصرف را به خود اختصاص داده اند اما همين دسته هم جداي از مصرف تفريحي آن در اول صبح در ساير اوقات با کاهش مصرف روبه رو شده است. به هر حال نوشيدني هاي ميوه دار و اسموتي ها هنوز قادرند مخاطب روزانه خودشان را حفظ کنند.

بنابر گزارش IBISWorld توليد کنندگاني که توانسته اند از گرايش مصر ف کنندگان به اسموتي ها و شکلات هاي ميوه اي استفاده کنند، در طول پنج سال گذشته توانسته اند بالاترين درآمد را کسب کنند. برند Nakedjuice متعلق به شرکت پپسي Pepsico مثال خوبي از اين موضوع است.

 

سادگي را حفظ کنيد

مصرف کنندگان همان قدر که نگران اين موضوع هستند که چه چيزي در محصولاتي که مصرف مي کنند، هست، نگران اين که چه چيزهايي در آن ها نيست هم هستند.

اندرو مندزي (Mandzy) مدير بينش استراتژيک موسسه نيلسن (Nielsen) واقع در نيويورک اشاره مي کند که در مطالعه انجام يافته روي مواد تشکيل دهنده در سطح جهاني توسط اين موسسه در سال 2016، 68 درصد آمريکايي هايي که در اين مطالعه شرکت کرده بودند، عنوان داشتند حاضرند پول بيشتري بابت محصولاتي بپردازند که فاقد مواد تشکيل دهنده نامطلوب هستند. علاوه براين 61 درصد هم گفتند هر چه فهرست مواد تشکيل دهنده کوتاه تر باشد، محصول سالم تر است.

اين گرايش به خوبي و با وضوح با اطلاعات به دست آمده هم خواني دارد چرا که فروش آب ميوه هاي طبيعي و ارگانيک به ترتيب 7 و23 درصد افزايش يافته است. مندزي در ادامه عنوان مي کند در بخش آب ميوه هاي با ماندگاري بالا فروش محصولاتي که دست کاري ژنتيکي نشده اند(GMO-free) نسبت به سال قبل 30 درصد افزايش نشان مي دهد.

بسياري از توليدکنندگان آب ميوه، توليد آب ميوه و اسموتي ارگانيک و با برچسب پاک و خوانا را شروع کرده اند. به عنوان نمونه برند BolthouseFarms 1915 به تازگي خط توليد اسموتي هاي فشرده سردي را راه اندازي کرده که از آب ميوه ها و سبزيجات خالص و ارگانيک ساخته شده اند. اين خط توليد با افتخار پنل محتويات خود را معرفي کرده وادعا مي کند که در اين محصولات بيش از شش ماده وميوه وسبزيجات غني شده استفاده شده است.

 

علاوه بر اين طبق گفته برند NakedJuice شرکت پپسي (PepsiCo) محصول جديدي تحت عنوان آب ميوه فشرده سرد (Naked) در ژوئن 2016روانه بازار شده که هيچ گونه شکر افزوده يا ماده نگهدارنده اي در توليد آن استفاده نشده است. در اين خط توليد از ميوه ها وسبزيجات رسيده و با کيفيت بالا استفاده شده و داراي تاييديه عدم استفاده از محصولات دستکاري شده ژنتيکي (Non-GMO)  است. پردازش محصولات به يک نگراني مبدل شده است و طبق گزارش BMC در حال حاضر با هجمه زيادي از توليدکنندگان آب ميوه در به کارگيري از فرآوري با فشار بالا (HPP) براي توليد محصولاتشان مواجه هستيم.

گزارش BMC نشان مي دهد که HPP عمر مفيد ميوه هاي خام را بالا مي برد و ويتامين ها، املاح معدني و آنزيم هاي موجود در ميوه ها را به ميزان بيشتري نگهداري مي کند.

ويژگي هاي جذاب بخش HPP ، قيمت بالاي محصول، تمايل مصرف کنندگان به استفاده از اين نوشيدني ها به عنوان رژيم، بخش قابل توجهي از تجارت عمده بازار وتوانايي پشتيباني از سفارش هاي پستي قابل توجه و تجارت اينترنتي از ديگر مواردي است که در اين گزارش به آن ها اشاره شده است.

بر پايه اين گزارش شرکت SujaJuiceCo واقع در ساحل کاليفرنيا عمده توليد خودش را به آب ميوه هاي HPP اختصاص داده است. در اين شرکت چندين خط توليد، آب ميوه و نوشيدني هاي ميوه دار HPP و ارگانيک شامل آب حاوي ميوه، مخلوط آب ميوه و سرکه هاي خوراکي ارائه شده است. هرچند که بخش آب ميوه و نوشيدني هاي ميوه دار به عنوان يک جايگزين براي نوشيدني هاي بدون الکل گازدار به مصرف کنندگان پيشنهاد شده است اما به هر حال اين بخش به خاطر شکر موجود در محصول شيب نقصاني را تجربه کرده است.

طبق گزارش IBISWorld گرايش به  جايگزين هاي سالم براي نوشيدني هاي بدون الکل گازدار منجر به جايگزيني اين محصولات توسط مصرف کننده با محصولاتي شده که اين صنايع پيشنهاد مي دهند. به هر حال همين آگاهي نسبت به سلامتي، فروش آب ميوه را هم تحت الشعاع قرار داده است. با افزايش تمرکز مصرف کننده بر بالا بودن شکر موجود در اين آب ميوه ها که زماني اصل و اساس سنتي اين صنعت بودند باعث شده تا شهرت قبلي اين محصولات مبني بر سالم بودن خدشه دار شود.

 

هر چند همه بخش هاي اين صنعت به طور يکسان تحت الشعاع اين نگراني قرار گرفته اند اما متخصصان با اشاره به برچسب ارزش غذايي جديد سازمان غذا و دارو آمريکا (FDA) توضيح مي دهند که در اين برچسب با به روز رساني ميزان مصرف در هر وعده سر و کار دارد و به مصرف کنندگان با ايجاد بخشي تحت عنوان (کل شکر موجود ) به طور معمول مقدار شکر افزوده و ساير افزودني هاي موجود در محصول را بازتاب مي دهد. تحليل گران بر اين باورند که اين برچسب هم بر اين شاخه از صنايع نوشيدني تاثير گذاشته و قابل توجه ترين بخش آن هم مربوط به شکر افزوده است. مندزي اشاره مي کند که 22 درصد مصرف کنندگان آمريکاي شمالي نسبت به شکر دريافتي خود آگاهي داشته و به طور فعال ميزان شکري را که مصرف مي کنند تحت کنترل دارند.

مندزي در ادامه عنوان مي کند با معيارهاي اضافه شده بر شکر افزوده اطلاعات تازه ديگري هم براي مصرف کنندگان فراهم کرده تا بتوانند درباره سلامتي و تندرستي شان تصميم بگيرند. امروزه تنها 12 درصد فروش در اين شاخه مي تواند ادعا کند که هيچ شکر افزوده اي در محصول خود به کار نبرده است.

 

محصول عملکردي توليد کنيد

مصرف کنندگان به همان ميزان که در جست وجوي محصولات با برچسب پاک و ساده هستند به همان ميزان هم متقاضي محصولاتي هستند که داراي فوائد تغذيه اي و عملکردي باشند.

وياماري معتقد است که مصرف کنندگان بيشتر دنبال محصولاتي هستند که مواد سالم تر داشته باشند و ميزان قابل توجهي ويتامين، املاح معدني، ميوه و سبزي در اختيار آن ها قرار دهند و نوشيدني هايي مطلوب آن هاست که به پيشرفت اهداف تغذيه اي آن ها در اين حوزه ها کمک برساند.

BMC در گزارش خود توضيح مي دهد که هنوز که هنوز است آب ميوه ها گزينه هاي سالم تري در مقايسه با ساير نوشيدني ها هستند.

در اين گزارش آمده: آب ميوه ها در مقايسه با نوشيدني هاي ميوه دار ارزش غذايي بالاتري دارند و در اين ميان آب ميوه هايي با کيفيت بسيار بالا از نظر سالم بودن در سطح بالايي هستند در حالي که آب ميوه هاي گازدار نسبت به نوشيدني هاي بدون الکل گازدار اولويت دارند. افزودن مکمل هاي تغذيه اي نظير ويتامين ها، املاح معدني (مانند کلسيم) يا گياهان دارويي در بازيافت مواد غذايي که در طي فرآيند توليد از بين مي روند نقش داشته و در بعضي موارد هم مي توانند ويژگي هاي مفيدي به محصول ببخشند که حتي در شرايط طبيعي هم در مواد غذايي يافت نمي شوند.

در پاسخ به اين نياز سازندگان آب ميوه ونوشيدني هاي ميوه دار گزينه آب ميوه هاي غني شده را سرلوحه کار خويش قرار  داده اند. به عنوان نمونه برند تروپيکاناي شرکت پپسي محصول جديدي را تحت عنوان TropicanaEssentialsProbiotics روانه بازار کرده است. اين خط توليد محتوي صددرصد آب ميوه همراه با يک ميليارد باکتري پروبيوتيک در هر واحد نوشيدني است.

در اين محصول ادعا شده که هيچ شکرافزوده اي به کار نرفته و ويتامين c موجود در آن بيش از نياز روزانه است.

وياماري براين باور است که غني سازي تاثير مهمي در روند توليد گذاشته است. مصرف کنندگان در جست وجوي نوشيدني هايي هستند که وراي رفع تشنگي باشند و نوآوران اين عرصه همواره فراتر از تقاضاهاي معمول مي نگرند. تقاضاهايي نظير تقويت ارزش غذايي، کمک به رفع خستگي، پس از ورزش و تقويت انرژي از طريق غني سازي يا ادغام مواد « براي شما بهتر است»، غير منتظره و جديد.

فروش آب ميوه هاي يخچالي غني شده سال به سال 5/7 درصد در حال افزايش است در حالي که فروش آب ميوه هاي غني شده با ماندگاري بالا سالانه 7/17 درصد افزايش يافته است. طبق گزارش مندزي مصرف کنندگان جوان تر به عنوان اولين نسل هزاره جديد چيزي فراتر از آب ميوه هاي سنتي خواهانند. آن ها متقاضي آب ميوه هايي هستند که با ترکيبي از طعم هاي مختلف هم مغزي و هم خوش مزه باشند.  با اين وجود توليد کنندگان هم از خود مقاومت نشان مي دهند و در تلاش براي ايجاد تنوع در محصولات جديدشان هستند.

طعم هاي گرمسيري مانند انبه و آناناس در ميان مصرف کنندگاني که به دنبال جايگزين هاي سالم خلاق و عجيب وغريب هستند جذابيت فزاينده اي پيدا کرده است.

شرکت گرينزديلي واقع در اوستين تگزاس در پاسخ به اين تقاضا براي ترکيب طعم هاي ويژه با فوائد غذايي محصول جديدي تحت عنوان GreenAde معرفي کرده است که يک خط توليد آب ميوه هاي سبز فشرده و سرد است. اين خط توليد ارائه دهنده طعم هاي ليمونادي جديدي نظير Watermelon–HibiscusAde است. هر طعمي با مکمل هاي تغذيه اي و غني از جلبک هاي دريايي تقويت شده است. مکمل هايي مانند کلرلا(chlorella)  و باکتري هاي اسپيروليناي BlueMajik به طوري که هر ظرف محتوي 65 مکمل غذايي جداگانه است.

سازندگان آب ميوه و نوشيدني هاي ميوه دار در مسير پيشرفت همواره با چالش هايي مواجه خواهند شد اما نوآوري در عرصه توليد محصولات جديد تقريبا مي تواند کليد موفقيت به حساب آيد.

مبارزه براي به دست آوردن سهم بيشتري از خوراک مردم سخت و دشوار است! اين نبرد ميان CPG ها (شرکت هاي بزرگ با توليد انبوه) و QSR ها (رستوران ها با خدمات سريع) وحتي فراتر از آن هم کشيده شده است. بازارياب هاي آب ميوه و نوشيدني هاي ميوه دار هم تحت همين فشار رقابتي قرار دارند. براي ماندن در عرصه رقابت بازارياب ها نياز دارند تا پيوسته به نيازهاي در حال تکامل مصرف کنندگان يعني خواسته ها و رفتار آن ها باقي بمانند.

وياماري در ادامه عنوان مي کند: اين شاخه از صنايع نوشيدني به رشد و تکامل خود ادامه خواهد  داد. در اين مسير نکات لازم براي دست يابي به محصولات عملکردي تر و سالم تر را ايجاد خواهد کرد. آب ميوه ها فرصتي ارزان و سريع براي ارضاي اشتياق ذائقه هستند و به سرعت اين کار را انجام مي دهند و مي توانند نيازهاي تغذيه اي مصرف کننده را برآورده سازند. بازارياب ها بايد روي اين فوائد و با هدفمندي بسيار بالا سرمايه گذاري کنند.

اين نوشته تلخيصي از مقاله اي است که نخستين بار در ژانويه 2017 در مجله صنعت نوشيدني چاپ شده است. مقاله اصلي گزارش و نوشته اي از خانم آماندا دل بوئونو و اين تلخيص توسط سارا کندي انجام شده است.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

IRANBEV Media Ltd 2018©