زمانه در حال تغییر است

کارخانجات بسته بندی برای رفع نیازهای تولید کنندگان نوشیدنی سرمایه گذاری می کنند

بدنبال نوآوری های جدید تولید کنندگان نوشیدنی ها در پاسخ به رشد سریع تمایلات مصرف کنندگان، پیمانکاران بسته بندی و کارخانجات این صنعت تبدیل به یک goto sulotion برای بسیاری از این تولید کنندگان شده اند. بنا به گفته متخصصان این صنعت، تامین کنندگان بسته بندی و عملکرد کارخانجات راه حلهای مناسبی برای گلوگاه های زیر مجموعه های نوشیدنی فراهم می آورند و همواره در چالش بوده اند تا محصولات خود را برای انواع گوناگون و جدید نوشیدنی ها و سبک های جدید بسته بندی بروز نمایند.

شرکت بازاریابی نوشیدنی (BMC واقع در نیویورک) با در نظر گرفتن دشواری اندازه گیری تعداد محصولات نوشیدنی ای که بسته بندی آنها برون سپاری شده و در واقع بسته و بطری در داخل شرکت تولید کننده ساخته نشده اند) در گزارش اکتبر سال 2016 خود، این مقدار را به صورت تقریبی 15 درصد کل نوشیدنی های تولید شده در ایالات متحده (به غیر ازنوشیدنی های لبنی) اعلام نموده است.

گزارش در ادامه می افزاید : تغییر چشم انداز صنعت نوشیدنی در ایالات متحده نقش برون سپاری بسته بندی را بیش از پیش مهم ساخته است. بطور خاص، ظهور و رشد سریع نوشیدنی های عصر جدید همچون ظهور آبجوهای دست ساز (غیر صنعتی) در دو دهه گذشته، تامین بسته بندی از طریق برون سپاری را از یک گزینه اقتصادی مقطعی برای کارخانجات تولید نوشیدنی به گزینه ضروری برای تولید کنندگان بخشی از بازار نوشیدنی تبدیل کرده است. گستردگی طیف نوشیدنی های تازه عرشه شده به بازار و نوآوریهای اخیر در بسته بندی، تامین بسته بندی ازطریق برون سپاری را از آخرین ملجا تامین به مرجع ویژه ضروری برای تولیدکنندگان مطرح نوشیدنی تکامل داده است.

متخصصان می گویند این تغییر در صنعت نوشیدنی تامین کنندگان بسته بندی را با سفارش های گوناگون چالش برانگیز ازجانب تولید کنندگان نوشیدنی مواجه ساخته است. اریک میلر رییس اتاق عملیات شرکت بطری سازی بروکلین  Brooklyn Bottling Co.( واقع در بروکلین نیویورک)  شرکت های تولید کننده اغلب از ما می پرسند حداقل تعداد تولید یک خط تولید جدید چه اندازه است.

بیل فولی رییس شرکت بطری سازی جنوب شرقی Southeast Bottling Co. (واقع در شهر دید ایالت فلوریدا) اشاره می کند که سفارشهای تولید کنندگان نوشیدنی بسته به اولویتهای برند متغیر است. اگر تولید کننده تازه کار است )مانند استارت آپ ها) در بهبود فورمولاسیون نیاز به کمک دارند و اگر بازاری حرفه ای هستند، کیفیت و تحویل به موقع بیشتر مد نظرشان است. برای تولید کنندگان تازه کار ما شبکه ای از فورمولاسیون تولید به ایشان توصیه میکنیم و برای بازاریان حرفه ای ما بر پرسنل متخصص سرمایه گذاری کرده ایم تا نگرانی ها و نیازهای ایشان را در کیفیت محصولات پاسخگو باشیم.

گوناگونی  راه حل ها

متخصصان می گویند گوناگونی  زیرمجموعه های بازار نوشیدنی بر عملیات تامین کنندگان بسته بندی تاثیر گذاشته است.  بیل فولی می گوید : در فضای تغذیه ورزشها ما شاهد حرکت رو به جلوی در نسخه مایع آماده نوشیدنیها (RTD) و مکمل های لبنی که پیش ازاین در نسخه پودری بسیار پرطرفدار بوده اند هستیم. برای پاسخ به نیاز نیاز مشتریان، شرکت ما تخصص ویژه ای را برای تولید این محصولات ابداع نمودیم و گواهی تایید جدیدی برای تولید و گواهی جدید سطح بالاتری برای کیفیت ایمن مکملهای غذایی پایه گذاری نمودیم.

او همچنین اشاره می کند که رشد این محدوده احتمالا منجر به رشد بیشتر در فروش سال آینده خواهد شد. " از دیدگاه بنده، شاخص رشد در نه ماهه اخیر بعد از حرکت آهسته در سه ماه نخست که تازه بازاریان حرفه ای نوشیدنی ها را به شلفهای خود اضافه کرده بودند قوی تر ظاهر شد. من این حرکت را رویه ای پیوسته و موفق در سال 2017 ارزیابی می کنم.

میلر ازشرکت بطری سازی بروکلین برجسته ساخت (روشن ساخت) که شرکتشان شاهد رشد در سفارشهای بطری محصولات ارگانیک و نوشیدنی های پایه نارگیلی بوده و این موضوع تولید منحصر به فرد شرکت را در امکان تطابق با این درخواست ها با چالش جدیدی روبرو ساخته است.

گرچه نوشیدنی های عصر جدید در حال تصاحب عرصه هستند لیکن گزارش BMC اشاره به آن دارد که بخش چای سرد آماده نوشیدن بیشترین درصد حجمی بسته بندی برون سپاری شده را به خود اختصاص داده است. شرکت بازاریابی نوشیدنی BMC تخمین می زند حدود بسته بندی سه چهارم چایهای آماده نوشیدن از طریق برون سپاری تامین شده است. در ادامه گزارش آمده است : بر اساس تخمین، بیش از 550 میلیون بطری 288 اونسی در سال 2015 برای هر دو نوع جای سرد یخ زده و دارای تاریخ مصرف بلند (Shelf-stable یعنی محصولی که برای مدت طولانی بدون فاسد شدن می تواند در قفسه های فروش بماند : پایدار قفسه) از طریق برون سپاری تامین شده است. بر اساس تحقیق بازار به عمل آمده نوشیدنی های میوه ای و آبمیوه ها به ترتیب با حدود 29 درصد و 28 درصد سهم از کل حجم بسته بندی برون سپاری شده در رتبه های بعد از چای سرد قرار می گیرند. بخش عمده ای از این سهام از طریق کارخانجات لبنی برون سپاری شده است. عمده  نوشیدنی های میوه ای تولیدی کارخانجات لبنی به صورت استریل شده و در کاغذ بسته بندی می شوند و سهم فوق العاده ای از برون سپاری بسته بندی را بخود اختصاص می دهند. درخواستها برای بسته بندی استریل شده در سالیان اخیر چندان افزایش نیافته است چرا که اغلب برای کودکان تولید می شوند. برخی نوآوریهای بسته بندی همچون امکان آب بندی مجدد و استفاده از بطریهای پلاستیکی ممکن است باعث تغییر در مفهوم بسته بندی استریل شوند.

طبق این گزارش بیش از یک چهارم (26 درصد) بکارگیری تامین کنندگان بسته بندی از سوی نوشیدنیهای ورزشی بوده است. آب معدنی های بطری – یکی از سریع ترین رشدها در صنعت نوشیدنی- افق روشنی را به تامین کنندگان بسته بندی نوید می دهد. طبق تخمین این گزارش بسته بندی تقریبا 20 درصد تولید حجمی این زیرمجموعه ازطریق  برون سپاری تامین شده است. فقدان نسبی ظهور برندها در این زیر مجموعه در قیاس با دیگر زیرمجموعه ها (همچون CDS ها) فرصت چانه زنی قیمت برای شرکتهای نشان خصوصی (Private Label Bussines شرکتهایی که محصولات تولیدی خود را تحت برند شرکت دیگری عرضه می کنند) فراهم ساخته است. و این مورد دلیلی است که باعث رشد این شرکتها شده است.

بنا به گزارش BMC با وجود سهم اندک از بسته بندی آبجوها اما تامین کنندگان بسته بندی نقش حیاتی برای بازار آبجو دارند. تحقیق بازار نشان میدهد ظهور آبجو های ویژه و تولید سنتی (دست ساز یا غیر صنعتی) میزان برون سپاری تامین بسته بندی را در ایالات متحده افزایش داده است.

شرکت بازاریابی نوشیدنی تخمین میزند به طور تقریبی 11 درصد بسته بندی بازار آبجو ایالات متحده برون سپاری شده است. کمیت فوق العاده ای از آبجوهای ویژه متشکل از برندهایی از آبجوسازان بزرگ، برون سپاری شدند. مطابق تخمین ها درسال 2015 معادل بیش از 300 میلیون بطری 288 اونسی به تامین کنندگان برون سپاری شده است. این گزارش همچنین اضافه نموده که برخی آبجوسازان بزرگ همچون شرکت آبجوسازی Pabst واقع در لس آنجلس به تمامی از تامین کنندگان برای تامین بطری های خود استفاده میکند.

 

فراهم آوردن راه حل

بدلیل فواید گوناگون، تولیدکنندگان نوشیدنی از تامین کنندگان بسته بندی استفاده می کنند. فولی از شرکت بطری سازی جنوب شرقی می گوید بارزترین فایده توانایی تولید کننده در ارائه خدمات کلید در دست است. ادی سالدانا دستیار مدیر اجرایی از شرکت بطری سازی بروکلین از فواید حاصل برای تولید کنندگان نوشیدی اشاره میکند به : آنها دیگر نیاز ندارند سرمایه گذاریهای عظیمی برای وفق دادن خود با تمایلات مشتریان و کنترل کیفی محصولات انجام دهند.

فولی در ادامه می افزاید: بهنگام انتخاب یک تامین کننده بسته بندی، تولیدکننده نوشیدنی باید بدنبال فاکتورهای گوناگونی همچون تناسب کاملی از تجهیزات، تواناییها، پرسنل ماهر خط تولید و خط کنترل کیفی، و گواهی نامه های تایید سطح بالا باشد.

همچنان که برون سپاری تامین بسته بندی و بازار تولید تکامل می یابد راه حلهای تامین کنندگان نیز تکامل می یابد. میلر از بطری سازی بروکلین می گوید تغییر روندها در فرمولاسیون نوشیدنی ها و بسته بندی ها باعث شده تا عملیات کارخانجات و تامین کنندگان سرمایه گذاری بیشتری در تجهیزات بسته سازی، پرسنل و راه حلهای جایگزین بسته بندی انجام دهند. فولی می افزاید نوآوریها در صنایع نوشیدنی نیاز به پرسنل با مهارت بالاتر و تجهیزات بسته بندی ویژه را در صنایع تامین بسته بندی خلق کرده است. میلر می گوید با داشتن چهار خط تولید 400 – 700 بطری در دقیقه، شرکت بطری سازی بروکلین به زیرمجموعه های نوشیدنی ورزرشی، آبهای جرقه زن، آبمیوه ها، جاییها، نوشیدنی های ارگانیک و CDS ها خدمات ارائه می دهد. او می افزاید شرکت روشهای دمش گرم و دمش سرد بطری های فلزی، پلاستیکی و شیشه ای برای تولید بطری در سایزهای گوناگون در اختیار دارد.

سالدانا می گوید شرکتش در حال افزایش ظرفیتها برای پاسخگویی به کلیه سفارشهای مشتریان است. اون می گوید : ما برای رفع نیاز مشتریان فعلی مان  و مشتریان بالقوه در حال سرمایه گذاری هستیم. ما به تازگی برای تجهیز شرکت به ماشینهای لیبل گذاری جدید و فیلترهای ضدآب و برخی دیگر سرمایه گذاری نموده ایم.

بطری سازی بروکلین علاوه بر سرمایه گذاری های جدید طبق اظهار میلر، به سرمایه گذاری در ایجاد تحول در زیرساخت و ابداع تکنولوژی های نوین برای برتری در رقابت ادامه خواهد داد. او می گوید: ما میزان تولید و کارایی خودمان را برای تطابق با نیاز مشتریان فعلی و مشتریان جدید افزایش داده ایم اما هیچ وقت آنقدر بزرگ نخواهیم شد که کسی را نا امید کنیم.

شرکت دارویی NVE واقع در شهر اندور نیوجرسی، علاوه بر ارائه خدمات به صنایع نوشیدنی نگاه ویژه ای به بازار مکملهای انرژی و رژیمی دارد. این شرکت طیفی از مکمل ها شامل مایعات گازدار در قوطی های 4/8 اونسی و بطری های پت 5/1 تا 10 اونسی تولید می کند. این کارخانه با در اختیار داشتن پنج خط تولید سرعت بالای پرکن سرد و شش ماشین قالب گیری بادی بهمراه دیگر راه حلهای تولید بسته بندی، توان تولید 30 میلیون مکمل انرژی و ویتامین در ماه را داراست.

با استفاده از تجهیزات قوطی سازی در نوع خود بینظیر که تنها 40 هزار فوت مکعب فضا اشغال کرده است،شرکت NVE، 800 قوطی نوشیدنی های گازدار تولید شده به روش پرکن سرد در دقیقه را تولید می کند و توانایی ارائه بسته بندی برای قوطی های 4/8 اونسی در هر دو نوع بسته شش یا چهارتایی را داراست.

علاوه بر این NVE خدماتی گوناگونی برای تولیدکنندگان نوشیدنی در فرمولسازی تولیدات جدید ارائه می دهد. همچنین به تولید کنندگان نوشیدنی در تامین مواد اولیه، ارتقای یخچالها و قفسه های سفارشی و تامین خدمات انبارداری به مشتریان کمک ارائه می کند.

بنا به اظهار فولی، شرکت بطری سازی جنوب شرقی، با در اختیار داشتن سه خط تولید توان تولید 120000 بطری در یک روز و امکان ساخت بطری های 2 تا 32 اونسی به روشهای پرکن گرم و دمای محیط را داراست. او اضافه می کند که شرکت در تجهیزات بسته بندی کارتن و بسته بندی فیلم انقباضی و دیگر شیوه های بسته بندی سرمایه گذاری نموده است. او می گوید: ما پرسنل ماهر و باتجربه ای استخدام کرده ایم و در تجهیزات ویژه بسته بندی سرمایه گذاری کرده ایم. او اشاره می کند نیاز به سرمایه گذاری پیوسته در این صنعت یکی از چالشهای بازار تامین بسته بندی است. او در انتها می گوید : ما نمی توانیم همه چیز را بخریم بنابراین ما تلاش می کنیم تا عاقلانه تصمیمات را برای سودرسانی به مشتریانمان اتخاذ کنیم.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

IRANBEV Media Ltd 2018©