فنـاوري مـواد درب قوطـي و درب پـوش ايمـن ، تـازه و مناسـب

 درب پوش هاي امروزي گستره وسيعي از فوايد را هم در اختيار بسته بندي کنندگان و هم مصرف کنندگان قرار  داده اند.

درب پوش ها نقش مهمي در حفاظت محصول بسته بندي شده و مهر و موم شده دارند. اين عملکرد مشترک در تمامي صنايع لوازم بهداشتي، آرايشي، غذايي، نوشيدني و به خصوص داروسازي امري ضروري است. ظهور فن آوري ها و مواد جديد، جاني تازه به نوآوري در اين بخش نسبت به گذشته دميده است.

 

درزبندي ضامن تازگي

شرکت Selig به منظور اهميت فوق العاده حفظ صحت و سلامت محصول و جلوگيري از آلودگي و بروز نشتي، راه حل LiftnPeel خود را ارائه کرده که با استقبال فراواني مواجه شده است.

اين شرکت پيشرو، درب پوش هاي القايي و آسان بازشوي LiftnPeel خود را دوباره از نو طراحي کرده و يک لايه پلي استر را در ترکيب درب پوش قرار داده است. اين لايه طوري طراحي شده که به لحاظ ارگونوميکي به راحتي چسبيده شده، انعطاف پذيري بالايي داشته و فوق العاده محکم است. از اين شرکت درباره علت طراحي مجدد اين درب پوش ها مي گويد: يک گروه نظارتي با مطالعه دقيق دريافته اند که سفارش ها براي درب پوش هايي با کارآيي بهتر در باز کردن محصول، اولويت دارند.

اين مطالعه آشکار مي کند که بيشترين دغدغه مصرف کنندگان مربوط به ايمني، تازگي، جلوگيري از نشتي و باز شدن ساده تر محصول است و تمامي اين عوامل در انتخاب بسته بندي محصول نقشي کليدي و حياتي دارند. به ويژه اين که مناسب بودن و قابليت جابه جايي ساده و راحت درب پوش، جذاب ترين ويژگي هاي خط توليد LiftnPeel است که آن را نسبت به ساير درب پوش هاي سنتي متمايز مي سازد.

در ضمن اين مهروموم قابليت تطبيق با لوگو يا طراحي  خاص مصرف کننده را دارد و مي تواند مکملي جهت محافظت محصول از تقلب و نيز متمايز بودن برند را باشد.

اين پوشش جاذب رطوبت جديد براي استفاده در زير فويل درزبندي، طراحي شده و حتي پس از باز شدن قابليت تثبيت مجدد و ماندن در سر بطري را دارد. شرکت فن آوري CSP اين درب پوش هاي Active-Seal  را توسعه داده است و به طور مستقيم لايه جاذب اکسيژن را درون اين درزگيري القايي قرار داده و آن را به درب پوش پيچي ممانعت از مصرف متصل کرده است. اين لايه در طول روند توليد به صورت القايي به بالاي بطري اضافه مي شود. اين پوشش با يک فويل liftandpeel همراه است و به محض باز کردن و برداشتن اين فويل قابليت تنظيم دُز را داراست. بخش جاذب اکسيژن حاوي ترکيباتي براي مديريت رطوبت، ترکيبات آلي فرار (VOC) و مواد معطر است  و به طور دائمي زير قسمت خروجي محتوي قرار داده شده و اين اطمينان را ايجاد مي کند که محصول داخل بطري  محافظت شده و به بيرون نشت پيدا نمي کند. فايده ديگر اين درب پوش ها اين است که نياز به استفاده از کيسه يا قوطي اضافي را برطرف مي کند چرا که در بسته بندي اين محصولات به تجهيزات اضافي نياز است و اين درب پوش ها خطر نشت و يا تراوش محصول به بيرون را از بين مي برد. پيچيدگي هاي ساخت و نيز هزينه توليد اين فن آوري کاهش يافته چرا که تنها يک قالب براي ساخت همه اين فناوري لازم است.

شرکت Selig درب پوش هاي القايي و آسان بازشوي LiftnPeel خود را همراه با يک لايه پلي استر طراحي کرده است که از لحاظ ارگونوميک به راحتي چسبيده مي شوند.

 

راه حل هاي مربوط به سرپوش

شرکت هولدينگ کراون Crown ، به منظور فائق آمدن بر چالش هاي مرتبط با سرپوش هاي ظروف پلي اتيلن ترفتالات (PET) درب پوش فلزي جديدي را طراحي کرده است که با اين ماده بسيار سازگار بوده و به خوبي ظروف PET را مهروموم مي کند.

در گذشته از درب پوش هاي فلزي براي ظروف PET کمتر استفاده مي شد. اين موضوع هم به دليل محدوديت هاي فناوري  و هم دلايل زيبا شناختي بود. درب پوش هاي فلزي جديد کراون بر اين چالش ها غلبه کرده است. اين درب پوش ها بدون اينکه در روند توليد ظروف و در شکل گيري و ساخت آن ها اختلال ايجاد کنند، ظروف را کاملا مهر و موم و درز بندي مي کنند. اين نوع بسته بندي وزن مناسب و قابل ملاحظه اي داشته و بازدهي و مقاومت در برابر شکستن را هم در نظر مصرف کننده و هم توليد کننده برند، ارتقاء مي دهد و در عين حال کيفيت زيبا شناختي شيشه مانند اين محصولات را در قفسه سوپر مارکت ها همچنان محفوظ نگه مي دارند.

درب پوش هاي جديد فلزي شرکت کراون بدون اينکه در روند توليد ظروف PET و در شکل گيري و ساخت کامل آن ها اختلال ايجاد کنند، ظروف را کاملا مهر و موم و درزبندي مي کنند.

 

 

اين درب پوش هاي فلزي براي انواع، اشکال و اندازه هاي مختلف ظروف PET مناسب هستند و مي توان آن ها را به طور کامل طراحي و تزيين کرد و از تجهيزاتي که براي ايمن سازي درب پوش هاي فلزي که در ظروف شيشه اي استفاده مي شوند، براي اين درب پوش ها هم استفاده کرد. کاهش وزن بطري و نيز جلوگيري بيشتر از شکستگي آن ها به طور محسوسي هزينه هاي خط بسته بندي و حمل و نقل را کاهش مي دهد و مصرف کنندگان از سبک بودن اين بطري ها و نشکن بودن آن ها نسبت به ظروف شيشه اي رضايت  کامل دارند.

دکتر دانيل آبراهاموويچ معاونت اجرايي، فناوري و روابط قانوني شرکت کراون بر اين باور است که: ما از اين که ظروف PET به گزينه اي با اولويت بسيار بالا در بسته بندي تبديل شده است، بسيار هيجان زده هستيم مخصوصا که اين پليمر بسيار شفاف، شباهت هاي بسيار زيادي به ظروف شيشه اي سنتي دارد.

 ما با اصلاح فناوري درب پوش سازي موجود در شرکت کراون توانسته ايم، سازگاري بيشتري با تجهيزات موجود برقرار کنيم و به سادگي مقبولي برسيم.

 

فناوري شرکت CSP موسوم به درب پوش هاي Activ-Seal  ارائه دهنده فناوري تخليه گاز بوده که به طور مستقيم درون مهر وموم القايي قرار  داده شده و در زير درب پوش پيچي ممانعت از مصرف

جاي مي گيرد.

 

تسلط قابليت باز و بسته کردن مجدد

قابليت باز و بسته کردن مجدد روندي کليدي در بسته بندي مواد غذايي و نوشيدني هاست.

اين قابليت به حفظ تازگي محصول در بين استفاده هاي مکرر از آن کمک مي کند و به مصرف کنندگان اين امکان را مي دهد که در حين حرکت و تردد بتوانند از محصول مورد نظر استفاده کنند اما اين فوايد به همين جا ختم نمي شود. به قول ريچارد کاستر مدير تجاري بخش Slide-Rite-Fresh-Lock در شرکت محصولات Presto: بسته بندي با قابليت باز و بسته کردن مجدد در حال رونق است. بسته بندي با قابليت باز و بسته کردن مجدد در بسياري از صنايع رونق گرفته است چرا که در تمامي محصولات تجربه خوشايند تري براي مصرف کننده رقم مي زند. اين قابليت به حفظ تازگي محصول کمک مي کند و ضايعات محصول را نسبت به بسته بندي هاي معمولي به کمترين مقدار مي رساند. بسته بندي با قابليت باز و بسته کردن مجدد دسترسي سريع و آسان به محصول را فراهم آورده  و به مصرف کننده اين اطمينان را مي دهد که بسته مورد نظر به طور صحيح و سالم مجددا  بسته شده است. طبق پژوهش هاي به عمل آمده در موسسه مينتل، 81 درصد مصرف کنندگان، بسته بندي با قابليت باز و بسته شدن مجدد را نسبت به بسته بندي هاي بدون اين امکان، ترجيح مي دهند و خريداري مي کنند. به هر حال دارا بودن اين ويژگي به تنهايي کافي نيست. شما بايد اين موضوع را در برند سازي خود لحاظ کنيد. براي اينکه مصرف کنندگان بدانند دقيقا چه چيزي را خريداري مي کنند و وقتي محصول شما را در قفسه مي بينند، متوجه اين موضوع بشوند.

شرکت محصولات Presto، به منظور قابليت باز و بسته کردن مجدد آسان و راحت، گيره هاي متحرک (Sliders) و قفل زيپ هايي توليد کرده است که در بسياري از صنايع به کار مي روند. اين شرکت اندازه اين گيره هاي متحرک را کاهش داده است (RS) و آن ها را به ويژه براي بسته بندي هاي کوچک تر و سبکتر متناسب ساخته است. اين گيره هاي متحرک به مصرف کنندگان قابليت باز و بسته کردن مجدد را ارائه مي دهند اما از ساير گيره هاي معمول اين شرکت ارزان تر هستند.

گيره هاي متحرک RS جديد، براي استفاده در محصولاتي نظير پنير خرد شده، سبزيجات منجمد، غذاي حيوانات خانگي و شيريني جات طراحي شده و براي استفاده در کيسه هاي ايستاده مناسب است.

ريچارد کاستر معتقد است: رشد بسته بندي هاي انعطاف پذير در بسياري از بازارها نياز به درب پوش هاي ممتازي مانند گيره هاي متحرک را ايجاد کرده است. مصرف کنندگان، گيره ها را دوست دارند چون نسبت به ساير درب پوش ها به دست گرفتن راحت تري دارند و با نيروي کمي دسترسي سريع و آسان به محتويات درون بسته بندي را فراهم مي آورند. مطالعات نشان مي دهد، مصرف کنندگان حاضرند پول بيشتري بابت بسته بندي با قابليت باز و بسته کردن مجدد بپردازند و اين يعني اين که گيره هاي متحرک گزينه ايده آلي براي برندهاي سطح بالا هستند. در ضمن برندها هم لغزنده ها را دوست دارند چرا که اين دسته از درب پوش ها آن ها را از ساير رقيبانشان مجزا کرده و در ميان مصرف کنندگان وفاداري ايجاد کرده و دوام محصولاتشان را در قفسه سوپرمارکت ها نسبت به ساير رقبا تضمين مي کنند.

گيره هاي متحرک با ابعاد کوچک تر (RS ) شرکت Presto به ويژه براي بسته بندي هاي کوچک تر و سبک وزن تري مناسب هستند که براي مصرف کنندگان قابليت باز و بسته کردن مجدد را فراهم مي آورند.

 

بهتر است زرنگ باشيم

فويل هاي آلومينيومي SmartTop متعلق به شرکت ConstantiaFlexibles’ که مخصوص درب قوطي هاي فلزي ساخته شده فرصت تبليغات مضاعفي براي قوطي هاي برند بسيار محبوب Orangina متعلق به شرکت Mediterranean فراهم آورده است. جداي از اين موضوع، اين درب هاي فويلي از ورود کثيفي، گرد و خاک و ميکروب ها هم جلوگيري مي کنند چرا که تمام سطح بالاي قوطي فلزي را مي پوشانند. اين فويل هاي آلومينيومي بازيافتي کاملا با شکل قوطي هاي فلزي سازگاري دارند و مي توانند در سرعت هاي 60 هزار قوطي در ساعت هم با وضوح و دقت بالا به کار گرفته شوند. اين فضاي برند سازي مضاعف را مي توان با استفاده از الگوها و لوگوهاي خاص و جوهرهايي که با تغيير دما تغيير رنگ مي دهند، جهت سفارش ها استفاده کرد. امروزه درب پوش هاي نوين بايد قادر باشند مهارت هاي بسياري از جمله تضمين تازگي محصول، پاک و تميز نگاه داشتن آن را انجام دهند و به همان ميزان گزينه هاي باز و بسته کردن مجدد را نيز براي راحتي مصرف کننده در اختيار او قرار دهند. اين صفات و ويژگي ها را با فرمت هاي برندسازي ترکيب کنيد و از آنها به راحتي براي توليد يک بسته بندي پنج ستاره استفاده کنيد.

 

 

 

فويل هاي آلومينيومي SmartTop متعلق به شرکت ConstantiaFlexibles مخصوص درب قوطي هاي فلزي مانع از ورود کثيفي، گرد و خاک و ميکروب ها مي شوند چرا که تمام سطح بالاي قوطي فلزي را مي پوشانند.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

IRANBEV Media Ltd 2018©