چشم انداز بسته بندی ماءالشعیر در ظروف PET

مطالعه جدیدی که توسط Pira International ( موسسه Pira International ارائه دهنده اطلاعات، تست ها و مشاوره فنی و استرتژیک به مشتریان خود است تا به آنان درک بهتری از بازار و شناسایی فرصت ها دهد و هم چنین به ارزیابی مشتریان از میزان کارآیی محصول خود و تطبیق با خواسته های مصرف کننده یاری رساند) تحت عنوان آینده بسته بندی ماءالشعیر در ظروف PET صورت گرفته است در بردارنده اطلاعات کمی فروش این محصول در بازار است.

این مطالعه که به سفارش شرکت های متعدد صورت گرفته و مورد استفاده کمپانی ها و عرضه کننده های صاحب نام تولید و عرضه ماءالشعیر است در ماه می 2011 به چاپ رسیده است. اطلاعات عرضه شده در مطالعه مذکور بر اساس چهار معیار فن آوری ممانعت کنندگی، اندازه بطری، منطقه و کشورطبقه بندی شده است. بر اساس این مطالعه پیش بینی می شود با توجه به تقاضای رو به افزایش بازارهای نوظهور، تولید جهانی ماءالشعیر تا سال 2015 به 7/7 میلیارد بطری در سال برسد. با این وجود رشد تولید در مناطق شناخته شده (مثل اروپا و ایالات متحده) آهسته خواهد بود. انتظار می رود پیشرفت های فناوری به رشد تولید و افزایش اقبال عمومی به ماءالشعیرهای عرضه شده در ظروف PET کمک کند. در این مطالعه 152 صفحه ای پیش بینی های مربوط به وضعیت بازار و فن آوری تا سال 2015 نیز ارائه شده است.

تقاضا برای ظروف PET در بخش های گوناگون محصولات آشامیدنی نظیر آبمیوه و نکتار، چای آماده RTD، آب طعم دار و ماء الشعیر رو به افزایش است. با این وجود هنوز بسیاری از تولید کنندگان صاحب نام ماء الشعیر نسبت به استفاده از ظروف PET برای عرضه ماءالشعیر بی علاقه هستند. با این که ماءالشعیر در ظروف PET هنوز به شکل گسترده در کشورهایی که به طور سنتی مصرف بالای ماءالشعیر دارند، ظهور نیافته است، علاقه فراوانی نسبت به این محصول و مزایای مشهود آن وجود دارد. ظهور فن آوری های جدید در این عرصه به تولید کنندگان و عرضه کنندگان صاحب نام ماء الشعیر و ظروف PET کمک کرده است تا بر جنبه های منفی استفاده از این ظروف فائق آیند.

نیک وایت، رییس بخش تحقیقات بازار Pira International می گوید: استفاده از ظروف PET برای عرضه ماءالشعیر در بازارهای رشد یافته رو به افزایش است. ظروف PET از نظر فاکتورهای ایمنی بر ظروف شیشه ای ارجحیت دارد، به خصوص به این علت که نمی شکند. قابلیت حمل آسان مزیت دیگری است که این ظروف نسبت به ظروف شیشه ای دارد. فاکتورهای ایمنی و سهولت استفاده ممکن است در نهایت موجب شود، این بطری ها به کلوب های شبانه هم راه یابند، هر چند تاکنون این ظروف جایگاه قابل توجهی در این کلوب ها نداشته اند.

پیش بینی می شود مصرف جهانی آب جو در بطری PET در فاصله سال های 2010 تا 2015 با نرخ رشد 3/5 درصد افزایش یافته و به 7/7 میلیارد بشکه برسد. میزان مصرف این محصول در اروپای مرکزی و شرقی که بازار عمده بطری های ماءالشعیر PET است، از رشد خوبی برخوردار باشد، با این وجود انتظار می رود نرخ رشد نسبت به سال های 2003 تا 2008 یعنی دوران پیش از رکود اقتصاد جهانی، پایین تر باشد؛ عمدتا به علت بالغ تر شدن بازار و بیش تر شدن مالیات این محصول در روسیه و اوکراین.

در حوزه آسیای شرقی، چین بیشترین تقاضا برای ماءالشعیر در بطری PET را دارد با این وجود میزان رشد مصرف این محصول در این منطقه از آن چه در ابتدا پیش بینی می شد کمتر بوده است. پیش بینی می شود رشد مصرف ماءالشعیر در بطری PET در اروپای غربی نسبتا اندک باشد. هم چنین پیش بینی می شود، مصرف این محصول در آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی در فاصله سال های 2010 تا 2015 رشد اندکی داشته باشد.

 

به گفته نیک وایت، روسیه و دیگر کشورهای بلوک شرق از وضعیت خاصی برخوردار هستند. ظرفیت تولید بطری های شیشه ای در زمان نهضت ضد الکلی دولت گورباچف در دهه 80 میلادی به شکل چشم گیری کاهش یافت، نتیجه این امر این بود که هر بطری شیشه ای چندین مورد استفاده مجدد قرار می گرفت. به این علت بطری های شیشه ای بخشی از محبوبیت خود را نزد مصرف کنندگا ن روسی از دست دادند و ذهنیت بازتری نسبت به ایده ماءالشعیر در ظروف PET پیدا کردند. مصرف خانگی، به طور معمول عمده مصرف ماءالشعیر در روسیه است. در گذشته مشتریان محصول مورد علاقه خود را مستقیما از تولید کنندگان ماء الشعیر در دبه های بزرگ پلاستیکی خریداری می کردند. به این ترتیب ایده عرضه ماءالشعیر در بطری های PET یک یا دو لیتری عالی به نظر می رسید. سهولت استفاده از ظروف PET یکی جنبه های مورد علاقه مصرف کنندگان است. الگوی پیشرفت و توسعه بازار در روسیه و کشورهای بلوک شرق بسیار متفاوت از کشورهای دیگر است.

پیشرفت فن آوری ممانعت کنندگی، رشد سریع تر فروش ماءالشعیر به صورت off-trade در اکثر کشورها و روند فزاینده رویدادهای بازار در سرعت بخشیدن به تقاضای جهانی برای ماءالشعیر در بطری های PET تأثیر گذار است. انتظار میرود در صورتی که برندهای تأثیرگذار جدیدی وارد بازار نشود یا چنان چه تولید کنندگان ماءالشعیر ابتکار عمل جدیدی را برای ارتقای ماءالشعیر در ظروف PET معرفی بازار نکنند، رشد تقاضا از شیب ملایمی برخوردار باشد. پیش بینی های فوق با این فرض صورت گرفته است که تولید کننده ها هیچ راه کار جدیدی را برای جلب نظر دولت ها به بطری های پلاستیکی PET و مجاب کردن آنها به ایمن تر بودن استفاده از این بطری ها در اماکن عمومی، ارائه نکنند.

بنا به گفته وایت، رشد تقاضا برای ماءالشعیر در بطری PET، در بازار بسیاری از کشورها متوقف شده است و ادامه این رشد نیازمند ارائه ابتکار عمل های جدیدی توسط تولیدکنندگان ماءالشعیر است. هند کشوری است که آماده پذیرش ایده های جدید در این زمینه است و احتمال رشد بسیار سریع تقاضا در بازار این کشور وجود دارد اما در مورد چین فعلا این آمادگی وجود ندارد.

پیش بینی های مرتبط با فن آوری  

پیشرفت های فن آوری به توسعه بطری های PET ویژه ماءالشعیر کمک می کند اما برای رسیدن به پتانسیل نهایی این ظروف در بازار ماءالشعیر، لازم است تا پیشرفت های تکنولوژیکی بیشتری در زمینه پلاستیک PET حاصل شود. پیشرفت های حاصل شده در فن آوری ممانعت کنندگی امکان استفاده از بطری های PET برای عرضه محصولات آشامیدنی در حجم کم و برای یکبار مصرف را میسر نموده است. در سایه پیشرفت بیشتر تکنولوژی و رقابتی تر شدن قیمت ها، ترکیبات تک لایه با فن آوری پوشش دهی مواد ممانعت کننده، تدریجا جایگزین  بطری های چندلایه در بازار می شود. انتظار می رود ظرف پنج سال آینده پیشرفت های بیشتری در زمینه راه کارهای جذب اکسیژن و سیستم های پوشش دهی با مواد ممانعت کننده حاصل شود.

پاستوریزه کردن ماءالشعیر در بطری PET می تواند برای تولید کنندگان ماءالشعیر چالش زا باشد. پیشرفت های جدید به دست آمده نظیر بطری های تک لایه و چند لایه ای که به تولید کنندگان اجازه می دهد، بطری را درحالی که محتوی ماءالشعیر است، پاستوریزه نموده و از اکسیداسیون فرآورده جلوگیری نمایند به توسعه بیشتر ماءالشعیر در بطری PET کمک می کند. با بهره گیری از فنون جدید فرآوری و بهبود مواد اولیه می توان بطری های PET را به شکلی طراحی نمود که محصول داخل بطری در مدت زمان نگهداری همچنان پاستوریزه باقی بماند. در هر صورت طی پنج سال آینده پیشرفت های بیشتر در زمینه ساخت رزین و بطری های PET که حرارت بالاتری را تحمل می کنند و امکان تداوم پاستوریزه بودن محصول را میسر می سازند مورد استقبال تولید کنندگان ماءالشعیر قرار خواهد گرفت.  

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

IRANBEV Media Ltd 2018©