ابوالفضل خاكي مدير عالم صنايع پلاستيك مركز مي باشد وي در مورد فعاليت خود در زمينه پلاستيك مي گويد:

ما در سال 1357 با توليد لوله هاي خرطومي برق با دستگاه هاي اكسترودر وارد بازار پلاستيك شديم سپس در سال 1360 وارد مرحله صنعتي قطعات پلاستيكي شده و با اخذ پروانه جديد و ساخت سوله و خريد ماشين آلات مختص آن براي شركت هاي صنعتي قطعات پلاستيكي را توليد كرديم در سال 1367 با ارائه طرح توسعه جديد وارد بازار لوازم خانگي شديم. به نوعي توليد لوازم خانگي سومين طرح توسعه ما بود. در اين بخش ما به صادرات توجه ويژه نموديم و اصل برنامه ما اين بود كه ماشين و تكنولوژي را از تايوان وارد كرده و با استفاده از آن لوازم خانگي را در ايران توليد نموده و به بازارهاي حوزه خليج فارس و آفريقا صادر نمائيم. در اين زمينه ما بسيار موفق بوديم تا سال 1374 كه كشور چين در اين صنعت وارد بازار شد و ما در صادرات متاسفانه بازار خود را از دست داديم. طرح توسعه چهارم شركت در سال 1380 شروع شد و ما وارد بازار و توليد PET شديم. در اين زمان شركت با اخذ تسهيلات دو ميليون دلاري يك نيم نگاهي به صادرات نيز داشتيم. ما موفق شده ايم كه سالانه يك تا دو ميليون دلار محصولات شركت را به بازارهاي جهاني صادر كنيم و با اين تركيب طرح توسعه جديدي براي توليد پريفرم خواهيم داشت زيرا حجم درخواست هاي ما از بازارهاي داخلي و خصوصا خارجي بسيار بالاست و مي خواهيم سقف صادرات خود را در سال 1390 به پنج ميليون دلار در سال برسانيم البته در تامين نياز كارخانه هاي بزرگ ايران مانند زمزم و بهنوش نيز فعال هستيم.

ايشان درباره چگونگي ورود به بازار PET مي گويد شركت در سال 1370 تصميم به اين كار داشت اما با توجه به مشكلات موجود در راه و با توجه به اين كه ما در سال 1374 به بن بست صادرات و توليد لوازم خانيگ رسيده بوديم بنابراين تصميم گرفتيم كه توليدات خود را تغيير دهيم براي اين تغيير تهيه نقدينگي بسيار حائز اهيمت بود، مذاكره با بانك ها را آغاز نموديم ودر 1378 بانك ها موافقت خود را با در اختيار قرار دادن بخشي از سرمايه موافقت نمودند. پروژه PET شركت در سال 78 آغاز شد و در سال 80 به بهره برداري رسيد. در سال 80 موفق شديم گستردگي در توليد پريفرم ايجاد كنيم. ما بازارهاي داخلي و خارجي را سنجيده بوديم و مي دانستيم اين محصول داراي بازار جديدي است و در نهايت به همين دليل هر روز تقاضا بيشتر خواهد شد. اين خصوصيت موجب شد كه ما كار خود را گسترش دهيم و ماشين آلات به روز را وارد كرديم. پس از چندين سال فعاليت در زمينه PET طرح توسعه جديدي خواهيم داشت. با توجه به اين كه مواد اوليه در داخل كشور توليد مي شود.

همان طور كه مي دانيد پتروشيمي تندگويان در حجم زيادي PET با گريد بطري توليد مي كند و اين يك امتياز مثبت براي توليد كنندگان محسوب مي شود. ما از اين امتياز استفاده كرديم و با توجه به تشويق هاي دولت در بخش صادرات ما موفق به در اختيار گرفتن بازارهاي جديد شديم در برخي مواقع اين بازارها در اختيار چيني ها بود كه با توجه به بالاتر بودن كيفيت محصول و نزديكي به بازار مصرف و دارا بودن قيمت هاي كاملا رقابتي در حال جا گذاشتن چيني ها در بازار منطقه هستيم. ما به كشورهاي عربي، آسياي ميان، افغانستان و تركيه صادرات داريم. كشور تركيه يكي از مدعيان منطقه در بسته بندي است و ما با توجه به كيفيت و قيمت مناسب موفق به ورود به اين بازار شده ايم و اين مساله باري ما بسيار حائز اهميت است. ما در مورد پريفرم صحبت مي كنيم اين محصول مورد مصرف كارخانه هاي نوشيدني است. هر توليد كننده اي مي خواهد احتياجات خود را ارزان تر خريداري كند.در حال حاضر ما به فكر صادرات به بازار اروپا هستيم قيمت هاي داده شده با توجه به رقيبان بسيار بزرگي ك در اروپا وجود دارد وسوسه كننده است.

وي در ادامه مي گويد البته ما فعاليت خود را در مقياس كوچكي آغاز كرديم. اولين شركتي از آن سفارش گرفتيم گلرنگ بود ما براي تامين بطري ها، ماشين آلات چيني خريداري كرديم. اين ماشين آلات سرعت بالايي ندارند و جوابگوي توليدهاي با تيراژ پايين مي باشد. ما زماني تصميم به خريد ماشين آلات پرسرعت نموديم كه شركت هاي طرف قرارداد با ما توليد زيادي را سفارش مي دادند و ناگزير بوديم حتي ماشين آلات پرسرعت اروپايي را خريداري نمائيم.

خاكي در ادامه مي گويد ما شركت جديدي با نام ستاره هاي طلايي كوير ثبت كرده ايم كه در شهرك صنعتي شكوهيه استان قم قرار دارد. در اين شركت قصد داريم حدود 10 ماشين پرسرعت و به روز اروپايي توليد پريفرم نصب و راه اندازي شود كه توانايي توليد روزانه 2 تا 5/2 ميليون پريفرم را داشته باشد. با توجه به اين تيراژ بالا هدف بازار داخلي و خارجي است.

وي در مورد بازار PET ايران مي گويد به نظر من اين بازار به راحتي اشباع نمي شود. ما هنوز ظرفيت هاي خالي بسيار زيادي داريم. فاصله كشور ما در مصرف پريفرم در مقايسه با كشورهاي ديگر بسيار زياد است. با شرايط حال حاضر اگر خانواده ها وارد خريد آب بسته بندي شوند، مصرف PET به يك بازه شايد به 10 يا 20 برابر برسد شما مطمئن باشيد كه اين اتفاق خواهد افتاد زيرا هزينه نگهداري آب تميز و شرب بسيار زياد است و امكاناتي كه براي اين كار وجود دارد به نظر من جوابگوي نياز مردم در آينده نخواهد بود در نهايت مردم به سمت خريد آب هاي بهداشتي و بسته بندي سوق پيدا خواهند كرد در تمام دنيا مردم از آب هاي بسته بندي استفاده مي كنند حتي كشورهاي عراق و افغانستان از منابع آب مخزني استفاده نمي كنند. لازم به ذكر است PET از زمان ورود به ايران پيشرفت هاي زيادي نموده است اما در دنيا به دليل كنترل قيمت تمام شده محصول تحقيقات زيادي انجام مي شود و شركت هاي بزرگي مانند Husky,krones,sidel و Netstal به دليل اخذ سفارش هاي پر تيراژ اقدام به نوآوري در توليدات خود مي نمايند. مثلا در وزن پريفرم ها هر روز چيزهاي تازه اي شنيده مي شود مشتريان اين شركت ها تقاضاي پريفرم و بطري هاي سبك وزني كه امكان استفاده از آنها نيز باشد، دارند. زيرا استحكام بطري در حمل ونقل نقش مهمي دارد. بسته بندي نهايي بطري ها نيز اهميت دارد وقتي بطري ها در كارتن بسته بندي مي شوند و از شرينك با ضخامت بالا استفاده مي شود زماني كه بسته به دست مصرف كننده نهايي مي رسد تغيير شكل نداده و ضايعات توليد در اين پروسه به حداقل مي رسد. در كل اين گونه است كه آنها مي توانند از پريفرم و بطري هاي سبك وزن تر استفاده نمايند. اما در ايران هنوز از پريفرم هاي 34 گرمي براي بسته بندي آب 5/1 ليتري استفاده مي شود و كمتر كارخانه اي اجازه كاهش وزن پريفرم را مي دهد زيرا اين كار مستلزم دارا بودن ماشين آلات مدرن در بخش بسته بندي كارخانجات است. به نوعي مي توان گفت كه پريفرم 34 گرمي به صورت استاندارد براي بسته بندي آب در ايران در آمده است. اينجا مساله اي به نام توليد كننده وجود دارد. اين توليد كننده بايد قيمت نهايي محصول خود را كاهش دهد اما وقتي توليد كننده از بطري سبك وزن استفاده مي كند خريدراي با آن محصول  طري ديگري برخورد مي كند مگر اين كه قيمت عرضه محصول كم تر باشد كه توليد كنندگان اين كار را نمي كنند كليه همسايگان كشور مانند افغانستان ، عراق، كشورهاي آسياي ميانه و تركيه از پريفرم هاي 34 گرمي براي آب يك و نيم ليتري و پريفرم هاي 19 گرمي براي آب نيم ليتري استفاده مي كنند. شركت ما طبق سفارش پريفرم توليد مي كند و معمولا راهكاري به سفارش دهنده ارائه نمي نمايد در كشور امارات آب يك و نيم ليتري در بطري هاي 27 گرمي و آب نيم ليتري در بطري 16 گرمي بسته بندي مي شود اكثر شركت هاي اماراتي پريفرم مورد نياز را در خود شركت توليد مي كنند و آزادي عمل بالاتري دارند.

وي در مورد بسته بندي آب ميوه در ايران مي گويد ما در اين زمينه بسيار ضعيف عمل كرده ايم مثلا شما بطري هاي Hot fill واقعي را در كشور نمي بينيد ما پروژه جديدي براي بسته بندي آب ميوه ها در PET داريم كه شايد درچند سال آينده به بهره برداري برسد اما چيزي كه ما در اروپا مي بينيم بسيار، بسيار جايگزين خوبي براي تتراپك فراهم شده است همان طور كه مي دانيد تتراپك مشكلات مخصوص خود را دارد زيرا شما وابسته به يك شركت هستيد و همواره به فكر تامين مواد اوليه بسته بندي خود هستيد حالا قيمت گران بسته بندي تتراپك جاي خود دارد اما PET را هر كارخانه توليدي مي تواند درون مجموعه خود فراهم كند حتي ماندگاري محصول نيز در PET به 6 ماه تا يك سال رسيده است. اين كار در بازار ايران عملي است. در اين بخش ما فضاي كارخانه را آماده كرده ايم و به محض اخذ تسهيلات اقدام به توليد آب ميوه هاي بسته بندي شده در PET مي كنيم. در اين زمينه قسمت پركن و پاستوريزه كردن بخش مهمي است و هنوز در تهيه آن به نتيجه نرسيده ايم زيرا نمي خواهيم شربت گاز دار را به نام آب ميوه وارد بازار كنيم و قصد ما يك توليد با كيفيت بالا را عرضه نمائيم. البته ذائقه مردم و فرهنگ مصرف در ايران حائز اهميت است مثلا چاي سرد در كشور ما نيازمند  فرهنگ سازي و كمك هاي دولتي و صدا و سيما است كه مصرف محصولات جديد را ترويج نمايند زيرا زبان اين گونه نوشيدني ها بسيار كم است و در پاره اي مواقع بسياري از كمبودهاي بدن را جبران مي كند اميداواريم روزي مصرف توليدات با كيفيت در ايران رو به رشد شود.

ابوالفضل خاكي در مورد فعاليت شركت پلاستيك مركز در زمينه واردات ماشين آلات مي گويد: شروع فعاليت ما در اين بخش زماني آغاز شد كه شركت هاي مصرف كنند بطري به دليل هزينه حمل و نقل بالا اقدام به تهيه ماشين آلات بادكن نمودند از همان زمان بخش بازرگاني شركت با اخذ نمايندگي از شركت هاي معتبر چيني نمود. اين شركت ها ماشين آلات ارزان قيمت با كيفيت نسبتا مطلوب توليد مي كردند. قطعات مصرفي روي ماشين آلات از آسمان تهيه مي شد. ما ماشين هاي زيادي در كارخانه ها نصب كرديم و فقط خدمات فني انجام مي داديم. شركت هاي كه ماشين بادكن را خريداري نمودند تنها پريفرم را از ما خريداري مي كنند و هزينه حمل ونقل زيادي را صرفه جويي مي كنند. ما در زمينه ماشين هاي تزريق نيز فعاليت مي كنيم و ماشين هاي زيادي را به بازار ايران عرضه كرديم. آنچه حائز اهميت است قدرت سرمايه گذاري مي باشد. شركت هايي كه ماشين بادكن خريداري كرده اند پس از اندكي محاسبه به اين نتيجه مي رسند ك از محل صرفه جويي هزينه حمل ونقل پس از مدت زمان كوتاهي بازگشت سرمايه انجام مي گردد اما ماشين آلات تزريق با توجه به قيمت بالا يك نوع سرمايه گذاري مي باشد به دليل سرمايه بالا در قسمت تزريق استقبال بازار كم تر است مثلا در يك كارخانه توليد دوغ، توليد كننده در خط توليد درگير سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف است بنابراين خريد يك ماشين تزريق در اولويت قرار ندارد اما ماشين بادكن با توجه به هزينه كم كاملا امكان پذير است. كارخانه هاي بزرگ با توليد بالا شايد توان خريد ماشين تزريق را داشته باشد اما از آنجا كه اين قسمت يك بخش حرفه اي است نيازمند تفكر است بنابراين اين كارخانه ها اقدام به تاسيس يك بخش حرفه اي در كنار خود مي نمايند كه به طور مستقل عمل مي كند و علاوه بر تامين نيازهاي كارخانه مادر اقدام به فروش پريفرم هاي توليدي خود نيز مي كند.

ايشان درباره ماشين هاي بادكن H2 مي گويد: ماشين هاي متفرقه زيادي در بازار وجود دارد در صورتي كه شركت پلاستيك مركز تنها نماينده انحصاري شركت H2 در ايران مي باشد. آنچه براي مشتري اهميت دارد اين است كه از خدمات پس از فروش و گارانتي يك ساله برخوردار باشد.

ما قراردادي با شركت H2 داريم و گارانتي و خدمات پس از فروش آن را ارائه مي كنيم. ما نمي توانيم از ورود ماشين هاي متفرقه H2 جلوگيري كنيم فقط به اين ماشين ها خدمات ارائه نمي كنيم. در بازار ايران مشاهده شده كه يك دستگاه ماشين بادكن را با تغيير نام عرضه مي كنند و يا به طريقي از خود كارخانه H2 در چين اين ماشين آلات را وارد مي كنند اما مصرف كنندگان مي دانند كه ما نماينده رسمي H2 هستيم. ديده شده مشتري از ما تقاضاي خدمات دارد و زماني كه ما جستجود مي كنيم در مي يابيم كه از ما خريد نشده است و نمي توانيم مشكل آن را حل كنيم. زماني كه يك ماشين به سفارش ايران توليد مي شود شركت H2 ما را در جريان قرار مي دهد اما در پاره اي مواقع ماشين ها به سفارش امارات يا يك كشور ديگر توليد مي شود و از آنجا وارد ايران مي گردد البته اين نوع معاملات بسيار ناچيز و اندك است. اگر شخصي به طور مستقيم از H2 خريد كند، شركت H2 از چين براي خدمات با ما هماهنگ مي كند و ورود ماشين به ايران را اعلام مي نمايد.

خاكي در مورد ماشين هاي بادكن اتوماتيك مي گويد: كار با ماشين هاي دستي ساده و قطعات آن نيز ارزان و قابل دسترس است. تعميرات و تعويض قطعات نياز به مهندس ندارد اما ماشين هاي اتوماتيك نيازمند يك متخصص براي كار و نگهداري مي باشد. دركل براي سرعت هاي پايين توليد مسلما دستگاه دستي مناسب است ما براي توليد بالاي 5 هزار بطري در ساعت معمولا دستگاه هاي اتوماتيك اروپايي پيشنهاد مي كنيم اما آن هم با توجه به هزينه بالاي سرمايه گذاري كسي در ايران اين كار را نمي كند. معمولا كسي به نيروي كار و مصرف برق فكر نمي كند. مهم اين است كه چقدر قدرت سرمايه گذاري وجود دارد وقتي پول نداريم 600 ميليون هزينه كنيم ترجيح مي دهيم دستگاه هاي ارزان قيمت دستي خريداري كنيم. اين درست كه ماشين اروپايي سرعت توليد بالا و صرفه جويي برق و هزينه كارگر پايين تري دارد و اما براي داشتن اين مزايا بايد هزينه بالا را انجام داد.

بگذاريد يك مثال ايده آل بزنيم فرض كنيد يك كارخانه توليد روغن داريم و روزانه 500 هزار محصول توليد مي كنيم در اين كارخانه لازم است شما يك ماشين تزريق، يك ماشين بادكن و يك خط بسته بندي با بهترين برندهاي جهاني داشته باشد اين خط كامل يك عمر مصرف دارد مثلا 10 سال عمر مفيد دارد در اين زمان مسلما خط شما بيهوده متوقف نمي شود و در اين مدت سرمايه اوليه را برگردانده است اما وقتي چند محصول مختلف توليد مي كنيد بنابراين مجبور هستيد چند ماشين داشته باشيد به همين دليل در يك كارخانه ايده آل شما ماشين هاي چيني نيز براي توليد خواهيد داشت.

به نظر من سرمايه گذاري بالا در ايران جوابگوست و ما كارخانه هاي زيادي داريم كه اين گونه عمل كرده اند.

ايشان در ادامه تكنولوژي توليد پريفرم استفاده شده در كشور هاي مختلف متفاوت است و ما نمي توانيم خود را مقايسه كنيم مثلا من كارخانه اي در آلمان ديده ام كه 20 ماشين Netstal در آن پريفرم توليد مي كرد اما در محوطه كارخانه يك نفر هم مشاهده نمي شد. در اين كارخانه مواد به صورت مركزي وارد مي شد و پريفرم هاي توليد شده به وسيله رباط به انبار منتقل مي شد. در اين كارخانه يك نفر با نشستن در برابر صفحه هاي نمايش كليه عمليات را كنترل مي كرد ما نمي توانيم چنين تكنولوژي را در ايران استفاده كنيم چون بسيار بسيار گران است.

در ايران هم كارخانه هاي توليد پريفرم وجود دارد كه از تكنولوژي بالا و ماشين هاي روز اروپا استفاده مي كنند ما هم در واحد جديد خود از اين ماشين ها استفاده مي كنيم چون مي بينيم كه ارزش سرمايه گذاري دارد و در بخش صادرات كمك زيادي به ما مي كند لازم به ذكر است كه چيني ها با افزايش كيفيت ماشين هاي خود به رقيبي جدي براي خود اروپايي ها توليد شده اند ما در كارخانه يك ماشين پرسرعت چيني داريم كه حدود چهار ماه است توليد دارد و هنوز متوقف نشده است. اگر اين ماشين يك سال اين گونه تولدي كند مسلما صرفه اقتصادي هم خواهد داشت. ماشين هاي با كيفيت تزريق پريفرم چيني با كپي برداري از تكنولوژي اروپايي توليد شده و قطعات فرسايشي آن از اروپا وارد مي شود. اين ماشين آلات يك چهارم ماشين هاي اروپايي قيمت دارند و در بخش سرمايه گذاري بسيار مقرون به صرفه است.

وي درباره قالب هاي تزريق نيز مي گويد: قالب هاي اروپايي از كيفيت بالايي برخوردارند در اين زمينه نيز چيني ها با وارد كردن فولاد و مواد اوليه از اروپا اقدام به توليد قالب هاي با كيفيت نموده است مثلا يك قالب اروپايي با قيمت حفره اي 12 هزار دلار بسيار گران است در حالي كه ما قالبي از چين وارد كرده ايم كه با قيمت حفره اي دو هزار دلار عرضه مي شود اين قالب تا سه ميليون ضرب گارانتي مي كنيم به نظر من ما اگر مي خواهيم ماشين آلات چيني استفاده كنيم بايد ماشين هاي با كيفيت را انتخاب كنيم. قالب يك مساله حياتي است زيرا به آن تنش حرارتي وارد مي شود در كل مي توانيم بگويم ماشين هاي چيني كه در حال حاضر خوابيده اند و توليد ندارند بي كيفيت بوده اند و مسلما مصرف كننده مقصد است و نبايد به دليل ارزاني بيش از حد خود را گرفتار ماشين نمايد.

در پايان از كليه همكاران شما در نشريه مهندسي PET تشكر مي  كنم اين اطلاع رساني نعمتي است كه در اختيار صنعت قرار گرفته است.

خطوط توليد (پلاستيك مركز)

سعيد حسيني نژاد مدير توليد كارخانه پلاستيك مركز در مورد ماشين آلات و خط توليد مي گويد در ابتدا مواد اوليه از انبار به گازگير منتقل مي شود در اين بخش مواد حدود 5 تا 6 ساعت نگهداري مي شود. در هر تن مواد حدود 5 ليتر رطوبت وجود دارد كه در اين بخش حذف مي شود. سپس مواد وارد دراير مي شود اين دستگاه تزريق 220 تن ساخت كشور چين بوده و داراي قالب 24 حفره براي توليد پريفرم هاي 19 گرمي است. اين قالب با تعويض صفحه تسمه توانايي توليد پريفورم هاي 19 و 22 گرمي را دارد. اين ماشين رباتيك بوده اما درحال حاضر ربات خاموش است زيرا در زمان توليد تاثير زيادي ندارد.

سايكل تايم اين ماشين حدود 8/20 ثانيه است. لازم به ذكر است كه هيدروليك ماشين ساخت انگليس، تابلوي برق آن فرانسوي و صفحه كنترل آن ژاپني است و مخصوص PET طراحي شده است. لازم به ذكر است بعد از اين ماشين تزريق يك ماشين بادكن تمام اتوماتيك ساخت چين قرار دارد كه به صورت اتوماتيك بطري توليد مي كند.

خط دوم ماشين تزريق 380 تن ساخت شركت Haitain چين مي باشد، مي توان گفت اين ماشين نيز در حين اسمبل شده است قالب ماشين 24 حفره  بوده پريفرم 38 گرمي رنگي را با سايكل تايم 35 ثانيه توليد مي كند. اين ماشين يك ماشين تزريق معمولي است و مخصوص PET طراحي نشده است. تنها تفاوت توليد اين ماشين ها مدت زمان توليد است كه سايكل تايم بالاتري را دارد هيدرو موتور اين ماشين ها قدرت بارگيري پايين تري دارند.

خط سوم مخصوص توليد پريفرم 720 گرمي است. شركت پلاستيك مركز از معدود شركت هاي ايراني است كه اين پريفرم را توليد مي نمايد ماشين تزريق آن 380 تن با قالب تك حفره است. مدت زمان توليد يك پريفرم حدود 120 ثانيه بوده و فقط براي صادرات توليد مي شود. زمان خنك شدن پريفرم به دليل وزن بالا بسيار طولاني است. ما در اين پريفرم از مستربچ اينر پلاستيك با مقياس تركيبي 2/0 درصد استفاده مي كنيم. اين پريفرم براي توليد بطري هاي آب سردكن استفاده مي گردد.

بسته بندي اين پريفرم ها به دليل صادراتي بودن متفاوت است به گونه اي كه هر يك از پريفرم ها درون يك لفاف پلاستيكي قرار گرفته و سپس در گوني هاي نايلوني بسته بندي مي شود. مواد اوليه اين پريفرم ها با IV82 از كشور امارات تهيه مي شود، ضخامت برش خورده اين پريفرم حدود 1 سانتي متر است.

 

خط چهارم مخصوص توليد پريفرم هاي 34 گرمي با دهانه 30 ميلي متر مي باشد. اين ماشين مخصوص تزريق PET نيست و هر سيكل توليد آن 34 ثانيه طول مي كشد. اين ماشين 28 تن و ساخت كشور چين است. پريفورم هاي توليد شده اين خط مخصوص صادرات مي باشد.

خط پنجم يك ماشين 280 تن است كه يك قالب 10 حفره روي آن نصب مي باشد. اين قالب پريفرم هاي 19 گرمي با دهانه 30 توليد مي كند. شايد اين ماشين براي قالب نصب شده بر روي آن بزرگ باشد اما با توجه به ابعاد چاره اي جز اين راه حل وجود ندارد. سايكل تايم اين ماشين 23 ثانيه مي باشد.

سالن دوم شركت پلاستيك مركز مخصوص توليد بطري مي باشد. در اين سالن يازده ماشين بادكن HZ880 كه به صورت دستي كار مي كند وجود دارد. در اين سالن 4 نوع بطري گوناگون در حال توليد مي باشد. اين بطري ها شامل بطري هاي يك و نيم ليتري به سفارش شركت زمزم بطري 4 ليتري بطري 750 ميلي ليتري شوينده و يك بطري يك ونيم ليتري عرقيات است.

حسيني نژاد در ادامه مي گويد ماشين هاي بادكن HZ880 توانايي توليد بطري هاي 30 ميلي ليتري تا 5 ليتري را دارند و سرعت توليد آن نيز وابسته به اندازه قالب و مهارت اپراتور مي باشد. اين ماشين آلات در يك شيفت كاري مي تواند حدود هفت هزار تا ده هزار بطري 250 تا 500 ميلي ليتري توليد كند. اين ماشين ها براي توليد هزار بطري در ساعت طراحي شده اند و مهارت اپراتور در سرعت توليد بسيار اهميت دارد.

ماشين آلات تزريق مخصوص توليد جار در يك سالن ديگر قرار دارد حسيني نژاد دراين مورد مي گويد

در اين سالن جارهاي 27 گرمي با دهانه 70 ميلي متر و 130 گرم توليد مي شود لازم به ذكر است درب اين جارها نيز در همين سالن توليد مي گردد. در اين سالن يك ماشين تزريق 300 تن با سايكل تايم 42 ثانيه براي توليد پريفرم هاي 94 گرمي وجود دارد قالب اين ماشين 8 حفره مي باشد.

رضايي مسئول كنترل كيفي كارخانه پلاستيك مركز در مورد آزمايش هاي انجام شده بر روي محصولات توليدي شركت مي گويد پريفرم ها از نظر شكل و حالت ظاهري و اختلاف ضخامت كنترل مي شود اين اختلاف ضخامت بر روي جداره پريفرم و كف (انتهاي) پريفرم سنجيده مي شود. در مورد بطري ها نيز ارتفاع، تغيير شكل دهانه ظاهر(ماتي و سوراخ بودن) و آب بند بودن مورد آزمايش قرار مي گيرد. لازم به ذكر است نمونه ها هر دو ساعت يكبار به صورت اتفاقي انتخاب مي شوند و آزمايشات فوق بر روي آنها انجام مي گيرد.

در پايان به كارخانه جديد با نام ستاره هاي طلايي كوير رفتيم در اين كارخانه ماشين تزريق PET ساخت شركت Netstal قرار داشت. اين ماشين در سال 1996 ساخته شده و داراي قالب 48 حفره ساخت ايتالياست اين قالب پريفرم هاي 44 گرمي را با سايكل تايم 21 ثانيه توليد مي كند.

IRANBEV Media Ltd 2018©